Sektor krajowy
W Polsce powstanie fabryka nanosatelitów. Nawet 600 satelitów rocznie
Na Dolnym Śląsku powstanie fabryka nanosatelitów należąca do polskiego podmiotu z sektora kosmicznego - SatRev (dawniej SatRevolution). Będzie to pierwsze w Polsce przedsięwzięcie, dzięki któremu nanosatelity będą powstawały w ilościach masowych, komercyjnych. Z tej okazji została zorganizowana konferencja prasowa w siedzibie tejże firmy, podczas której doszło do publicznego podpisania listu intencyjnego i nawiązania współpracy przy budowie zakładu między SatRev a Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (LSSE).
Jeden z czołowych podmiotów z sektora kosmicznego w Polsce będzie produkował swoje nanosatelity w nowej fabryce, która powstanie w Legnicy. Jest to firma, która specjalizuje się w projektowaniu, produkcji oraz eksploatacji satelitów do obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym. Będzie to pierwsze takie miejsce w naszym kraju, gdzie owe urządzenia będą produkowane w ilościach komercyjnych.
Z okazji nawiązania współpracy przy realizacji opisywanego przedsięwzięcia między firmą SatRev a Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (LSSE) została zorganizowana konferencja prasowa w siedzibie SatRev, podczas której doszło do podpisania listu dotyczącego kooperacji obu stron w tymże projekcie. W wydarzeniu mającym miejsce 11 maja br. we Wrocławiu udział wzięli: Grzegorz Zwoliński – prezes zarządu SatRev, Przemysław Bożek – prezes zarządu LSSE oraz Ryszard Wawryniewicz – wiceprezes zarządu LSSE.
Czytaj też
Firma SatRv planuje do 2026 r. utworzyć konstelację składającą się z tysiąca satelitów do obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym. Aby spółka mogła spełnić swoje cele, potrzebny jest wysokowydajny zakład produkcyjny, dzięki któremu na terenie naszego kraju będą mogły powstawać początkowo mniejsze urządzenia, a w przyszłości średnie czy nawet duże satelity. Jak oznajmił prezes zarządu SatRev podczas konferencji, dzięki powstałej innowacyjnej fabryce na Dolnym Śląsku firma będzie produkowała 100 urządzeń rocznie, a docelowo będzie dążyła do produkcji nawet ok. 600 satelitów rocznie (co mogłoby pozwolić na szczytową produkcję 2 satelitów dziennie).
Do 2026 roku planujemy utworzyć konstelację składającą się z tysiąca satelitów. Aby ten cel się spełnił, potrzebujemy miejsca do rozwoju i wierzę, że takie znaleźliśmy na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podpisany list o współpracy to kolejny krok w rozwoju zarówno spółki, jak i polskiego sektora kosmicznego.
Grzegorz Zwoliński, prezes SatRev
Przedstawiciele Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oznajmili, że jest to moment otwarcia się owej strefy na nowe technologie i wynikające z tego kosmiczne przedsięwzięcia, które są przyszłością nie tylko Polski, ale i całego świata. W związku z tym nie kryto wyrazów zadowolenia z faktu, iż fabryka odpowiedzialna za produkcję kosmicznych urządzeń powstanie właśnie w Legnicy.
25-lecie LSSE to dobra okazja nie tylko do podsumowań, ale też do nowego otwarcia. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest miejscem nie tylko dla wielkich, międzynarodowych koncernów, ale też rodzimych firm, które chcą się rozwijać. Teraz otwieramy się na nowe technologie, a nawet na kosmiczne przedsięwzięcie. Wspieramy polską innowacyjną myśl techniczną i to dosłownie. Preferencyjne ulgi podatkowe oferowane przez nas są „szyte na miarę” i to przyciąga biznes, również start-upy
Przemysław Bożek, prezes LSSE
Czytaj też
Na koniec konferencji został przewidziany czas na pytania, które zadała redakcja portalu Space24.pl. Jednym z nich było pytanie dotyczące tego, czy nowa fabryka przewiduje produkcję dla innych podmiotów niż SatRev (w tym zagranicznych spółek). Prezes wrocławskiego start-upu oznajmił w swojej odpowiedzi, że przede wszystkim firma skupi się na rozbudowie własnej konstelacji do odpowiedniego monitorowania Ziemi, lecz już teraz widzi możliwości sprzedażowe dla zagranicznych rządów, a będzie możliwe do realizacji m.in. dzięki nowej infrastrukturze produkcyjnej, która powstanie na Dolnym Śląsku.
Jednym z celów firmy jest także dostarczanie suwerennych zdolności kosmicznych na całym świecie. W tym miejscu jako przykład podano działalność strategiczną prowadzoną przez SatRev w Omanie. Polega na dostarczaniu rozwiązań z zakresu pozyskiwania i analizy zobrazowań satelitarnych, począwszy od stacji naziemnej po rozmieszczenie satelity na orbicie.
Abramsy i K2 w Polsce, ofensywa w Syrii - Defence24Week 101