Reklama

Sektor krajowy

WAT i SpaceForest ogłosiły współpracę

Autor. Mariusz Maciejewski/WAT

Wojskowa Akademia Techniczna i firma SpaceForest, twórca rakiety suborbitalnej Perun, rozpoczynają kooperację. List intencyjny w tej sprawie podpisano 17 października br. - poinformowała Wojskowa Akademia Techniczna na swojej stronie internetowej. Wieloaspektowe wspieranie przygotowania kadr oficerskich i podoficerskich wojsk przeciwlotniczych oraz wspieranie rozwoju krajowych technologii rakietowych, w szczególności rozwiązań przeznaczonych na potrzeby Sił Zbrojnych RP, to główne obszary deklarowanej współpracy.

Reklama

Jak czytamy w komunikacie Wojskowej Akademii Technicznej, list intencyjny podpisali 17 października 2023 r. Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i prezes zarządu spółki Robert Magiera. Obie strony zadeklarowały podjęcie działań, których celem ma być rozwijanie elementów techniki rakietowej istotnych z punktu widzenia obronności państwa oraz budowania zdolności operacyjnych wojsk przeciwlotniczych; rozwijanie zdolności w zakresie szkolenia poligonowego wojsk przeciwlotniczych (stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych RP) oraz zabezpieczanie praktycznych aspektów kształcenia podchorążych.

Reklama
Autor. Mariusz Maciejewski/WAT
Reklama

Firma SpaceForest zwróciła się do Wojskowej Akademii Technicznej z propozycją współpracy „ze względu na prestiż uczelni i jej profesjonalizm”. „Potrzebujemy partnera naukowego, który zna się na technologiach rakietowych, do tworzenia ekspertyz, potwierdzających bezpieczeństwo trajektorii lotu rakiety Perun” – powiedział prezes firmy Robert Magiera, cytowany w komunikacie. Jak zaznaczył rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, uczelnia od lat nie tylko zajmuje się kształceniem kadr, ale również rozwojem nauki, pracami wdrożeniowymi oraz wsparciem eksperckim - dla jednostek resortu obrony narodowej, firm i gospodarki.

Czytaj też

„Uczelnia jest również swoistym hubem technologicznym dla Sił Zbrojnych RP, współpracując bardzo blisko z instytucjami MON, zajmującymi się nowoczesnymi technologiami przeznaczonymi dla wojska, np. Agencją Uzbrojenia i Departamentem Innowacji. Jeśli natomiast mówimy o uzbrojeniu, w tym oczywiście o technologiach rakietowych, o których mowa w podpisanym liście intencyjnym, nasz Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa jest jedną z najważniejszych instytucji eksperckich w tym zakresie w kraju i będzie głównym partnerem SpaceForest w ramach wspólnie realizowanych przedsięwzięć. Bardzo się cieszę, że możemy w ten sposób wesprzeć polski sektor gospodarczy, jednocześnie realizując naszą misję” – podkreślił gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak.

Autor. Mariusz Maciejewski/WAT

W spotkaniu uczestniczyli również zastępca dziekana Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa dr hab. inż. Przemysław Kupidura oraz kierownik Zakładu Konstrukcji Rakietowych dr inż. Witold Bużantowicz. SpaceForest reprezentował także wiceprezes zarządu Jerzy Michalski, dyrektor Działu Badań i Rozwoju.

Czytaj też

Przypomnijmy, że SpaceForest sp. z o.o. jest jednym z czołowych przedsiębiorstw w kraju zajmujących się rozwojem technologii rakietowych i kosmicznych. Do głównych obszarów działalności badawczo-rozwojowej i produkcyjnej firmy zaliczyć można: napędy rakietowe, technologie kompozytowe, systemy telemetryczne, telekomunikacyjne i mikrofalowe. Spółka intensywnie współpracuje z czołowymi ośrodkami naukowo-badawczymi w Polsce i Europie, a opracowane przez nią rozwiązania stanowią istotny potencjał w zakresie krajowego przemysłu rakietowego.

Rakieta suborbitalna Perun na poligonie w Ustce
Rakieta suborbitalna Perun na poligonie w Ustce
Autor. SpaceForest

Start rakiety Perun jest elementem projektu, który firma prowadzi od 2018 r. Pierwsza próba startu odbyła się w czerwcu - osiągnięto wówczas pułap 22 km. Drugą próbę przeprowadzono 10 października br., kiedy to zgodnie z planem rakieta wystartowała w południe z poligonu wojskowego w Ustce. Jak podała firma SpaceForest w mediach społecznościowych, doskonale zadziałał system utrzymywania poprawnej trajektorii rakiety, który został usprawniony względem poprzednich testów.

Czytaj też

Ekipa SpaceForest już szykuje się do kolejnej, trzeciej próby. Celem inżynierów jest osiągnięcie pułapu tzw. Linii Karmana (umowna granica pomiędzy atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną na wysokości 100 km).

Źródło: WAT/PAP

Reklama

Komentarze (1)

  1. Solfernus

    Rakiety tej firmy są gorsze od tych z lat 60-tych XX wieku produkowanych w PRL!

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!