Reklama

Systemy Nośne

Drugi lot testowy polskiej rakiety Perun za nami

Autor. SpaceForest

Firma SpaceForest poinformowała na swoich mediach społecznościowych o przeprowadzonym drugim już locie testowym polskiej rakiety suborbitalnej Perun. Start został wykonany z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Tym razem system osiągnął wysokość 12 km nad powierzchnią Ziemi.

Reklama

10 października na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce polska rakieta Perun została przygotowana do swojego drugiego lotu testowego. Start miał się odbyć kilka tygodni wcześniej, lecz ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne został on przełożony na późniejszy termin. Tym razem udało się wykorzystać korzystne okienko startowe. Procedura startowa została wykonana z samego rana i o godz. 12:10 Perun wzbił się w powietrze. Jak poinformowała firma SpaceForest, w 28 sekundzie lotu, na wysokości 10 km nastąpiła awaria silnika, w wyniku której zdecydowano się przerwać misję. Po osiągnięciu pułapu 12 km elementy rakiety zaczęły bezpiecznie opadać do Bałtyku, po czym zostały podjęte z wody w obszarze poligonu.

Reklama
Autor. SpaceForest
Reklama

W komunikacie firmy z Gdańska czytamy, że głównym celem drugiego lotu był test nowych, poprawionych algorytmów sterowania. „W pierwszym locie rakieta ustawiała się do zadanego kąta od pionu, jednak „dryfowała” na zachód z powodu bocznego wiatru, co było jednym z powodów przerwania pierwszej misji. Zmiany wniesione do sterownika i kilkukrotne testowanie systemu sterowania TVC na mniejszych rakietach z serii Bigos przyniosły zdecydowaną poprawę. Pomimo dość silnego wiatru na większych wysokościach, Perun idealnie utrzymał zadaną trajektorię lotu.” - opisało SpaceForest.

Czytaj też

Firma podkreśliła także, że dzięki autonomicznemu systemowi śledzenia i komunikacji (RASEL) przez cały czas lotu, a nawet po wodowaniu, utrzymano odpowiedni kontakt z rakietą, co pozwoliło kontrolerom próby na śledzenie wszystkich parametrów rakiety w czasie rzeczywistym. „Liczyliśmy na rekordowy pułap, jednak w jego osiągnięciu przeszkodziła nam awaria sprzętu. Kosmos jest trudny. Nie poddajemy się. Jesteśmy o kolejny krok milowy bliżej lotu powyżej linii Karmana. Zaczynamy odliczanie do kolejnej próby!” - dodano w komunikacie.

Autor. SpaceForest

Przypomnijmy, że podczas pierwszej próby z dnia 21 czerwca br. system osiągnął wysokość 22 km nad powierzchnią Ziemi. Celem było wtedy 50 km, natomiast w wyniku wystąpienia drobnych anomalii konieczne było przerwanie lotu i odseparowanie części ładunkowej od reszty rakiety. Lot miał na celu przede wszystkim sprawdzenie poprawności działania wszystkich systemów konstrukcji oraz test procedur bezpieczeństwa.

Czytaj też

Polska rakieta suborbitalna Perun ma być systemem w pełni wielokrotnego użytku, umożliwiającym przeprowadzenie co najmniej 5 lotów z wykorzystaniem pojedynczego egzemplarza. Konstruowana jest z myślą o stworzeniu opłacalnej platformy do badań w środowisku mikrograwitacyjnym. Zgodnie z założeniami, mierzący 11 m długości system będzie w stanie unieść do 50 kg ładunku handlowego na wysokość do 150 km (przy blisko 1 t masy startowej całego układu).

Rakieta wykorzystuje silnik hybrydowy SF1000, który jest niezbędny do korygowania lotu rakiety. Owa jednostka napędowa funkcjonuje w oparciu o ekologiczny materiał pędny (parafina w postaci stałej, podtlenek azotu jako ciekły utleniacz). Całość systemu tworzony jest przez gdyńską spółkę w ramach projektu SIR (Suborbital Inexpensive Rocket), dofinansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego).

Źródło: SpaceForest

Reklama

Komentarze (2)

  1. WoW

    "W komunikacie firmy z Gdańska" "tworzony jest przez gdyńską spółkę" taka tam warszawska ignorancja :)

  2. WaldK

    12 a potrzeba mn. 100, musimy czekac.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!