Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Thales Alenia Space o obecności w Polsce. "Transfer wiedzy i zdolności, partnerstwo sektorowe"

Fot. Thales Alenia Space
Fot. Thales Alenia Space

W rozmowie z redakcją Space24.pl, dyrektor generalny spółki Thales Alenia Space Polska, Andrzej Banasiak, podkreśla: transfer wiedzy, budowanie kompetencji, partnerstwo przemysłowe w sektorze kosmicznym - to wątki kontynuowane przez firmę od pierwszych lat jej obecności w Polsce, a nawet wcześniej. „W Polsce jesteśmy od 2015 roku, chociaż tak naprawdę nasze działania trwają od 2012, gdy Polska wstąpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej” - wyjaśnia, opowiadając też szerzej o perspektywach i wizji wspólnego rozwoju, jakie Thales Alenia Space proponuje Polsce w kontekście jej zapotrzebowania na autonomiczne zdolności satelitarne i podwyższanie kompetencji inżynieryjnych.

"Rozbudowaliśmy szereg projektów z naszymi partnerami przemysłowymi - głównie po to, żeby ich wdrożyć i zbudować łańcuch dostaw, rozwijając kompetencje w pewnych sektorach" - wskazał Andrzej Banasiak, dyrektor generalny spółki Thales Alenia Space Polska, we wprowadzeniu do inicjatyw rozwojowych i kooperacyjnych tej spółki na gruncie polskiej działalności kosmicznej. "Wraz ze zwiększoną kompleksowością projektów zaproponowaliśmy strategię rozwoju całego sektora kosmicznego, żeby zwiększyć potencjał przemysłowy - z jednej strony, w coraz większych i ambitniejszych programach Europejskiej Agencji Kosmicznej, jak i również w stosunku do potrzeb, które są związane z łańcuchem dostaw" - zaznaczył dalej.

W dalszej części wypowiedzi dyrektor generalny TASP zwrócił uwagę na potencjał wsparcia polskich wysiłków ukierunkowanych na pozyskanie autonomicznych zdolności satelitarnych oraz przemysłowych (na poziomie integratora kompletnych instrumentów).

To, co proponujemy, to dalsza intensyfikacja działań, jeżeli chodzi o współpracę na arenie przemysłowej, gdzie możemy transferować wiedzę w ramach programów, które realizujemy. Możemy również zaproponować dedykowane programy - związane z programem narodowym - czy to budowy konstelacji satelitarnej, gdzie z jednej strony mamy wysiłki związane z budowaniem platformy multimisyjnej (podmioty polskie mogą brać udział w budowaniu tej części systemu satelitarnego), ale mówimy też o payloadzie [ładunku użytecznym satelity - przyp red.], [...] możemy wesprzeć naszą wiedzą i doświadczeniem koordynację takiego programu w ramach konsorcjum partnerskiego z integratorem, który jest w Polsce.

Andrzej Banasiak, dyrektor generalny spółki Thales Alenia Space Polska

Operując konkretnymi przykładami na potwierdzenie zdolności koncernu TAS w kwestii umożliwienia państwom pozyskania suwerennych zdolności technologiczno-wytwórczych, szef polskiego oddziału Thales Alenia Space wskazał na doświadczenia wyniesione z programów realizowanych w Brazylii, Turcji, a nawet USA (w tym ostatnim przypadku, pod kątem zdolności mikrosatelitarnych).

Oprócz tego Banasiak odwołał się do przykładów współpracy istniejących już na gruncie polskim - wskazując jako jeden z takich przypadków kooperację TASP ze Śląskim Centrum Naukowo-Technologicznym Przemysłu Lotniczego (SCNT PL) - do którego zostały przetransferowane technologie procesu produkcji panelów kompozytowych i aluminiowych, służących do produkcji seryjnej satelitów klasy SpaceBus Neo.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!