Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Więcej środków na satelitarne serwisowanie z udziałem PIAP Space

Grafika przedstawiająca końcowy zamysł projektu EROSS. Ilustracja: Thales Alenia Space/PAIP Space [piap.space]
Grafika przedstawiająca końcowy zamysł projektu EROSS. Ilustracja: Thales Alenia Space/PAIP Space [piap.space]

Międzynarodowe konsorcjum przemysłowe z udziałem spółki PIAP Space otrzymało grant Komisji Europejskiej na rzecz kontynuacji robotycznego projektu EROSS (European Robotic Orbital Support Service). Inicjatywa zakłada stworzenie użytkowego systemu robotycznego z przeznaczeniem do świadczenia wydajnych i bezpiecznych usług serwisowania satelitów na orbitach LEO i GEO.

Projekt EROSS (European Robotic Orbital Support Services) to inicjatywa technologiczna dofinansowana już uprzednio z budżetu programu ramowego Horyzont 2020, wspierającego wdrażanie innowacji i realizację zadań badawczo-rozwojowych. Zamysłem przyświecającym EROSS jest demonstracja europejskich rozwiązań dla orbitalnych pojazdów serwisujących i stworzenie technicznych podstaw pod świadczenie skutecznych usług serwisowania na orbitach LEO/GEO.

Projekt ma umożliwić zaprezentowanie i ocenę zdatności statku kosmicznego do działania na orbicie - to oznacza sprawdzenie zdolności w zakresie podążania za wyznaczonym obiektem, przechwytywania go i utrzymywania się na pozycji, a także manipulowania serwisowanym satelitą (celem), w tym tankowania i przenoszenia obiektu na inną pozycję lub zastępowania składników jego ładunku.

Za wcielenie projektu w życie odpowiada szerokie międzynarodowe konsorcjum przemysłowe z przewodnią rolą spółki Thales Alenia Space France (TASF). W jego skład wchodzi jeszcze 10 firm-partnerów: PIAP Space, GMV, NTUA, SENER, SINTEF, SODERN, SPACEAPPS, TASI oraz TASUK. Zgodnie z deklarowanym podziałem prac, PIAP Space odpowiada za dostarczenie chwytaka LAR (Launch Adapter Ring) na potrzeby obsługi dokowania, a także czujnika sił i momentów dla ramienia robotycznego oraz makiet satelitów do celów demonstracyjnych.

Mając na względzie kończący się okres programowania budżetu UE (2014-2020) i czas realizacji Horyzontu 2020, Komisja Europejska zdecydowała o dodatkowym finansowaniu zadań projektu EROSS - w ramach EROSS+. PIAP Space razem z 10 innymi partnerami otrzymał w ten sposób grant na kontynuację realizowanych prac.

W gestii PIAP Space pozostaje rozwój chwytaka LAR - do poziomu gotowości technologicznej TRL 6. Wspólnie, rezultaty projektów EROSS i EROSS+ mają zapewnić dopełnienie potencjału niezbędnego do zademonstrowania sprawnej i bezpiecznej obsługi satelity na różnych orbitach.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!