Reklama

Strona główna

Roskosmos: współpraca między USA i Rosją w kosmosie przebiega bez zakłóceń

Fot. NASA/Joel Kowsky
Fot. NASA/Joel Kowsky

Dyrektor Roskosmosu ds. lotów załogowych zapewnia, że kooperacja między NASA i rosyjską agencją kosmiczną układa się pomyślnie. Nie psują jej polityczne zawirowania. Jednocześnie Rosjanin zwraca uwagę, że klucz do przyszłości ISS może stanowić zaangażowanie prywatnych firm.

Pełniący funkcję dyrektora ds. załogowych lotów kosmicznych w agencji Roskosmos Siergiej Krikalow, zapewnił w rozmowie z portalem Sputniknews, że rosyjsko-amerykańska współpraca w kwestii eksploracji przestrzeni kosmicznej przebiega doskonale i przynosi pozytywne efekty. Obopólne relacje nie uległy pogorszeniu mimo rozmaitych niesnasek o podłożu politycznym pomiędzy Rosją i USA.

NASA w pełni współpracuje z NASA, [Amerykańscy astronauci] latają naszymi statkami... Współpracujemy z NASA, przebiega to normalnie i z sukcesami; na szczęście te nieporozumienia polityczne mają znikome przełożenie na nas.

Siergiej Krikalow, dyrektor Roskosmosu ds. lotów załogowych

Krikalow gościł w Pekinie, gdzie na dorocznej konferencji zebrali się szefowie największych światowych agencji kosmicznych, by debatować o przyszłości wykorzystania przestrzeni pozaziemskiej. Wspomniany reprezentant strony rosyjskiej mówił tam, że działanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej może w przyszłości być oparte w większej mierze na zaangażowaniu podmiotów komercyjnych z sektora prywatnego, podczas, gdy udział w tym programie wielkich państwowych agencji kosmicznych będzie malał.

Czytaj też: Szef rosyjskiej RKK Energia podważa plany Elona Muska.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!