Reklama

SATELITY

Egipt wyśle kolejnego satelitę komunikacyjnego na GEO

Fot. Thales Alenia Space
Fot. Thales Alenia Space

Egipski operator satelitarny Nilesat zawarł umowę z firmą Thales Alenia Space na budowę geostacjonarnego satelity telekomunikacyjnego Nilesat 301. Będzie to już drugie zamówienie realizowane dla tego odbiorcy przez francusko-włoskiego dostawcę instrumentów orbitalnych. Wcześniej dostarczony Nilesat 201 trafił na orbitę 4 sierpnia 2010 roku.

Usytuowany na pozycji o nachyleniu 7 stopni długości geograficznej zachodniej Nilesat 301 będzie współpracował z Nilesat 201 dostarczając usługi telekomunikacyjne dla regionu Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Nilesat 301 rozwinie operacyjność systemu w zakresie telekomunikacji i nadawania cyfrowego programów radiowych oraz telewizyjnych w oparciu o pasmo Ku, przy jednoczesnym zapewnieniu łączności szerokopasmowej na całym terytorium Egiptu.

Thales Alenia Space będzie odpowiadać za projekt satelity, jego produkcję, próby i testy akceptacyjne na orbicie. Thales Alenia Space dostarczy także spółce Nilesat system sterowania satelitą, który zostanie zainstalowany w stacjach naziemnych w Kairze i Aleksandrii.

Konstrukcja satelity bazuje na platformie Spacebus 4000-B2 i będzie ważyła około 4 ton. Jego projektowana żywotność eksploatacyjna przekracza 15 lat. Start zaplanowano na pierwszy kwartał 2022 roku.

Nilesat 301 jest drugim, po Nilesat 201, geostacjonarnym satelitą telekomunikacyjnym budowanym przez Thales Alenia Space dla tego odbiorcy. Jest to także czwarty ogółem projekt przygotowywany przez Thales Alenia Space dla egipskiego operatora. Nilesat 201 został wystrzelony na szczycie rakiety Ariane 5 w terminie 4 sierpnia 2010 roku.

"Jest mi niezmiernie miło, że Nilesat, oraz jego prezes i dyrektor generalny Ahmed Anis zdecydowali się ponownie nam zaufać" - powiedział Jean-Loïc Galle, prezes i dyrektor generalny Thales Alenia Space.  "To dowodzi, że nasza oferta telekomunikacyjna jest doskonałą odpowiedzią na potrzeby rynku telekomunikacyjnego, a także, że jesteśmy w stanie dostarczać szytych na miarę rozwiązań, spełniających specyficzne wymagania poszczególnych operatorów, co przyczynia się do rozwoju łączności globalnej i ograniczenia podziału cyfrowego" - oświadczył.

Thales Alenia Space to spółka joint venture utworzona przez europejskie koncerny technologiczne Thales (67%) i Leonardo (33%). Pierwszy z nich (francuski Thales Group) dysponuje udziałami na poziomie 67 proc., przy pozostałych 33 proc. w posiadaniu włoskiego konsorcjanta (Leonardo).

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!