Reklama

SATELITY

ICEYE: więcej kapitału, satelitów i zadań polskiego oddziału

Ilustracja: ICEYE [iceye.com]
Ilustracja: ICEYE [iceye.com]

Spółka ICEYE zapowiada zwiększone tempo dalszych działań na rynku satelitów radarowych (SAR) - z dopełnieniem znaczącej tury finansowania inwestycyjnego oraz poszerzanym zaangażowaniem polskiego oddziału. Jego odzwierciedleniem mają być cztery nowe satelity wystrzelone na orbitę jeszcze w tym roku oraz osiem kolejnych w roku następnym.

Fińsko-polska firma satelitarna ICEYE ogłosiła 22 września zamknięcie trzeciej serii finansowania w wysokości 87 milionów USD. Jak deklarują przedstawiciele spółki, finansowanie zakończyło się wyższym wynikiem niż planowano.

Wiodącym inwestorem został True Ventures, który już wcześniej zainwestował w ICEYE. Finansowanie odbyło się także przy znaczącym zaangażowaniu OTB Ventures. Łączna wartość wszystkich środków pozyskanych dotychczas przez ICEYE wynosi 152 miliony USD.

Dotychczas spółka z powodzeniem przeprowadziła 5 misji satelitarnych. Pierwszy satelita wystrzelony w styczniu 2018 roku był jednocześnie pierwszym lekkim satelitą na świecie wyposażonym w radar z syntetyczną aperturą (SAR).

W tym roku firma planuje wyniesienie na orbitę 4 nowych satelitów, a w 2021 roku nie mniej niż 8 kolejnych. W ten sposób firma rozwinie obecne możliwości swojej konstelacji.

 „Ta runda finansowania zapewni nam możliwość rozbudowania konstelacji, która w 2021 roku będzie liczyć nie mniej niż 12 satelitów. W ten sposób zagwarantujemy rewizytę dla każdego miejsca na Ziemi minimum cztery razy dziennie” - powiedział Rafał Modrzewski, CEO i współtwórca ICEYE.

ICEYE samodzielnie projektuje i produkuje swoje satelity, jednocześnie będąc ich operatorem. Obecnie, czas niezbędny do produkcji pojedynczego satelity został przez firmę zredukowany do kilku miesięcy. Od udanego startu pierwszego satelity w 2018 roku firma z powodzeniem dostarcza satelitarne zobrazowania radarowe dla klientów na całym świecie.

W tym czasie, zespół ICEYE opracował szereg nowych rozwiązań na rynku małych satelitów, takich jak zobrazowania o rozdzielczości 25 cm czy SAR Video. Niedawno firma zademonstrowała także możliwość dostawy zobrazowania satelitarnego do klienta w czasie wynoszącym 5 minut od rozpoczęcia transferu zobrazowania na Ziemię. Czas ten uwzględnia proces przetwarzania surowych danych do standardowego formatu danych SAR.

ICEYE zamierza wykorzystać środki pozyskane podczas ostatniej rundy finansowania do dalszego rozwoju swojej konstelacji. Plany firmy obejmują wyniesienie nowych satelitów i zwiększenie dostępności danych dla klientów z całego świata poprzez uruchomienie obsługi klientów w trybie 24/7. Ponadto, firma planuje dalszy rozwój swoich zdolności obrazowania Ziemi oraz rozpoczęcie produkcji satelitów w Stanach Zjednoczonych.

Jak zapewniają przedstawiciele firmy, wiele kluczowych obszarów działalności ICEYE jest realizowanych w Polsce. Liczący ponad 40 osób zespół ICEYE Polska tworzy Laboratoria Inżynierii Kosmicznej, Centrum Operacji Satelitarnych oraz Centrum Wsparcia Klienta. Planowana obsługa klientów w trybie 24/7 będzie realizowana przez ICEYE Polska. „Polscy inżynierowie odgrywają istotną rolę w procesie produkcji kluczowych systemów satelitów ICEYE. Obecna infrastruktura oraz kompetencje ICEYE Polska umożliwiają prowadzenie procesu produkcji satelitów na terenie kraju” – wskazano w komunikacie spółki.

Od kilku lat, ICEYE dostarcza satelitarne zobrazowania radarowe dla klientów na całym świecie, umożliwiając przeciwdziałanie skutkom m.in.: wycieków ropy naftowej, huraganów, wylesiania oraz wielu innym zagrożeń. Firma znacząco rozwinęła swoje możliwości w zakresie pozyskiwania zobrazowań, jak także nowe generacje swoich satelitów.

Finansowanie ICEYE w ramach “Serii C” obejmuje udział instytucji, które już wcześniej zainwestowały w firmę: True Ventures, OTB Ventures, Finnish Industry Investment (Tesi), Draper Esprit, DNX Ventures, Draper Associates, Seraphim Capital, Promus Ventures i Space Angels. W najnowszej rundzie finansowania uczestniczyli także New Space Capital i Luxembourg Future Fund.

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EIF) uczestniczył zarówno jako doradca Luxembourg Future Fund oraz jako inwestor w ramach programu InnovFin For Equity (IFE), wspieranego przez Komisję Europejską. Ponadto, znacząca część finansowania ze strony Finnish Industry Investment (Tesi) jest wspierana przez Europejski Bank Inwestycyjny, w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, będącego trzonem Planu Inwestycyjnego dla Europy. Jednocześnie z finansowaniem serii C na rzecz ICEYE, OTB Ventures ogłosił dziś start dedykowanego programu wsparcia wiodących europejskich technologii kosmicznych - OTB Space Program I – wspierany przez Europejski Bank Inwestycyjny i Komisję Europejską w ramach programu InnovFin for Equity.


image
Z oferty Sklepu Defence24 - zapraszamy!

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!