Komunikacja
Arabski satelita już na orbicie. SpaceX z kolejną udaną misją
27 maja 2023 r. zbudowany przez Airbusa satelita telekomunikacyjny Arabsat 7B (znany także jako Badr-8) został pomyślnie wystrzelony na orbitę z centrum kosmicznego na Przylądku Canaveral na Florydzie. Urządzenie oparte na najnowszym geostacjonarnym satelicie Airbusa Eurostar Neo, zapewni łączność użytkownikom w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji Środkowej.
Kilka dni temu mogliśmy być świadkami kolejnego już w tym roku startu systemu nośnego Falcon 9, należącego do SpaceX. Tym razem na jego pokładzie znalazł się satelita telekomunikacyjny nowej generacji, który został wyprodukowany przez firmę Airbus Defence and Space dla operatora Arabsat, pochodzącego z Arabii Saudyjskiej. Wspomniana rakieta nośna rozpoczęła wznoszenie 27 maja br. chwilę przed 7 nad ranem czasu polskiego i wyniosła ładunek misji na geosynchroniczną orbitę transferową ok. 37 minut później. Dolny stopień Falcona 9, po wykonaniu swojego zadania wylądował na znajdującej się na Oceanie Atlantyckim autonomicznej platformie należącej do SpaceX o nazwie "Just Read the Instructions".
Deployment of @Arabsat BADR-8 confirmed pic.twitter.com/97VMx9aaD6
— SpaceX (@SpaceX) May 27, 2023
Skupiając się na ładunku opisywanej misji należy zaznaczyć, że satelita został wyposażony w pierwszy taki na świecie, innowacyjny demonstrator technologii TELEO, zapewniający łączność optyczną w relacji kosmos-ziemia z gigabitowymi prędkościami transmisji danych. Urządzenie TELEO zostało zaprojektowane przez inżynierów Airbusa w celu ułatwienia łączności o bardzo dużej przepustowości i ma odegrać kluczową rolę w opracowywaniu przez Airbusa nowych technologii telekomunikacji optycznej w kosmosie.
To nasz trzeci udany start satelity z serii Eurostar Neo i zarazem nasz ósmy pojazd orbitalny zbudowany dla firmy Arabsat. Badr-8, wyposażony w bardzo innowacyjne urządzenie TELEO, dzięki zwiększonej ładowności i bardziej wydajnym systemom zasilania i kontroli termicznej, zwiększy potencjał usługowy.
Jean Marc Nas, szef Działu Systemów Kosmicznych w Airbus
Po wystrzeleniu i oddzieleniu od rakiety nośnej Badr-8 używa wbudowanego elektrycznego układu napędowego, aby osiągnąć orbitę geostacjonarną na wysokości 36 000 km, co zajmie satelicie od czterech do pięciu miesięcy. Następnie czeka go okres kompleksowych testów, po czym wejdzie on do pełnej służby. Dysponujący masą startową 4,5 tony i mocą elektryczną 17,8 kW satelita ma funkcjonować na orbicie 15 lat. Platforma Eurostar Neo firmy Airbus została opracowana jako projekt partnerski Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), francuskiej agencji kosmicznej CNES, przy istotnym wsparciu brytyjskiej Agencji Kosmicznej i innych agencji z Europie. Ładunek TELEO został opracowany przy wsparciu CNES.
Czytaj też
Obecna flota Arabsat składa się z 10 satelitów na czterech pozycjach orbitalnych. Firma ogłosiła swoje najnowsze zamówienie na satelitę w zeszłym roku, wybierając europejskiego rywala Airbusa, Thales Alenia Space, do budowy satelity Arabsat 7A, który zastąpi satelitę Arabsat 5A (wystrzelony w 2010 roku z 15-letnim oczekiwanym okresem eksploatacji).
Opisywana misja to także 36. lot orbitalny dla firmy Elona Muska w obecnym roku oraz czwarty start rakiety Falcon 9 w ciągu nieco ponad tygodnia, po locie z satelitami Starlink (19 maja br.), ładunkami dla OneWeb i Iridium (20 maja br.) oraz wyniesienia prywatnej misji na ISS - Ax-2 Axiom Space (21 maja) z Kennedy Space Center na Florydzie.
Źródło: Airbus/SpaceNews/Space24.pl