Reklama

Komunikacja

Superkonstelacja OneWeb poszerzona o trzynasty zestaw satelitów

Autor. ESA

Z pomocą spółki Arianespace oraz rosyjskiej rakiety Sojuz, 10 lutego br. nastąpiło udane dostarczenie na orbitę okołoziemską kolejnych składników superkonstelacji telekomunikacyjnej OneWeb. Konkurencyjna względem SpaceX Starlink sieć satelitarna rozrosła się tym samym o 34 nowe obiekty, osiągając liczbę blisko 430 urządzeń umieszczonych w przestrzeni kosmicznej.

Reklama

Europejski operator rakietowy Arianespace przeprowadził pomyślne wyniesienie 10 lutego br. o godz. 19:09 czasu polskiego (CET). Wystrzelenie przeprowadzono z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej z wykorzystaniem rakiety nośnej Sojuz ST-B.

Reklama

Nowa partia obejmowała 34 satelity telekomunikacyjne OneWeb. Lot o oznaczeniu VS27 zwiększył całkowitą ich flotę do 428 składników na docelowej orbicie o wysokości 450-480 km nad Ziemią.

Czytaj też

Wszystkie fazy lotu przebiegły bez komplikacji i już godzinę po starcie wypuszczono pierwszą parę urządzeń. Pozostałe instrumenty zostały uwolnione w grupach po cztery w ciągu następnych 2,5 godziny. Ostatnia grupa opuściła stopień Fregat 3 godz. i 33 min po starcie.

Reklama

Satelity zostały początkowo umieszczone na orbicie biegunowej o wysokości 475 km, skąd już samodzielnie (z pomocą własnego napędu) rozpoczęły wznoszenie się na orbitę operacyjną (1200 km nad Ziemią). Tam nowe obiekty dołączą do innych, wcześniej rozmieszczonych urządzeń OneWeb.

System satelitarny firmy OneWeb obsługuje transmisję sygnału szerokopasmowego Internetu na lądzie, morzu i w powietrzu, zapewniając w założeniu szybką łączność o niskich opóźnieniach. Każdy z satelitów dysponuje masą ok. 150 kg i jest zasilany za pomocą paneli słonecznych. Ich napęd stanowi elektryczny silnik jonowy.

Aby osiągnąć globalny zasięg konstelacji OneWeb, w pierwszej fazie programu potrzebne jest rozmieszczenie co najmniej 600 satelitów - dodatkowo, 48 z nich ma zostać rozlokowane w formie urządzeń zapasowych/pomocniczych. Wraz z końcem pierwszej fazy ma ruszyć budowa znacząco poszerzonej sieci, która będzie obejmowała docelowo aż 6372 satelitów.

YouTube cover video
Arianespace Flight VS27

Dyrektor operacyjny firmy OneWeb - Neil Masterson, oznajmił po udanym starcie, że wydarzenie jest bardzo ważnym krokiem w kwestii uruchomienia globalnego dostępu do sieci usług telekomunikacyjnych firmy. Jak przyznał, moment ten ma nadejść jeszcze w 2022 roku.

Kolejna partia satelitów OneWeb, według obecnych planów, ma wystartować na początku marca br. na szczycie kolejnej rakiety Sojuz - tym razem ładunek ma stanowić zestaw 36 satelitów omawianej konstelacji, a sam start ma być przeprowadzony z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Firma OneWeb, mimo ogłoszonego bankructwa w 2020 roku, wyszła z trudnej sytuacji jako własność grupy inwestycyjnej Bharti Global i rządu brytyjskiego, dzięki temu ma teraz szanse dalej być główną konkurencją dla superkonstelacji SpaceX - Starlink.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Eytu

    Taka superkonstelacja będzie dobra dla hurtowych dostawców internetu. W jaki sposób? Jeżeli co 15 stopni kątowych ( godzinna strefa czasowa) rozmieścimy duży serwer skupujący hurtowe ilości internetu na zasadzie Pareto, to po częstotliwości pobrań będzie można rozmieszczać pliki klikalne - to dotyczy kilku portali generujących ruch w internecie.

Reklama