Komunikacja
Azerowie zarabiają miliony w kosmosie. Satelity telekomunikacyjne skutecznym narzędziem zarobku
Azerbejdżan chwali się wynikami finansowymi osiąganymi przez krajową agencję kosmiczną. W zaledwie 9 miesięcy Azerkosmos eksportując usługi łączności i telewizji satelitarnej zarobił niespełna 20 mln dolarów amerykańskich.
Azerska Państwowa Agencja Informacyjna (Azertac) poinformowała w ostatnich dniach października, że rodzima, Azerska Agencja Kosmiczna (Azerkosmos) w ciągu 9 miesięcy 2022 roku osiągnęła dochód pochodzący z eksportu usług satelitarnych i telekomunikacyjnych na poziomie 19,3 mln dolarów amerykańskich (32 mln manatów azerbejdżańskich, 92 mln PLN), co w porównaniu z całymi zarobkami agencji jest to aż 82 procent dotychczasowych dochodów w 2022 roku.
Azerbejdżan sprzedaje usługi satelitarne 38 państwom z Europy, Afryki oraz Azji. Do głównych klientów agencji Azerkosmos zalicza się Wielką Brytanię, Francję, Luksemburg, Pakistan oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Czytaj też
Azerska Agencja Kosmiczna powstała w maju 2010 roku jako instytucja wykonawcza Ministerstwa Transportu, Komunikacji i Wysokich Technologii. Wraz z resortem skupia się głównie w dziedzinie eksportu usług SATCOM. Kraj ten posiada dwa satelity telekomunikacyjne. Jednym z nich jest wyniesiony w 2013 roku Azerspace-1/Africasat-1a służący do przekazywania sygnałów telewizyjnych na potrzeby państw azjatyckich, jak i europejskich i afrykańskich. Zaplanowano, że aż 4/5 przepustowości łącza będzie wynajmowane przez kraje zainteresowane współpracą z Azerkosmos, co pozwoliłoby na stosunkowo szybką spłatę urządzenia. 20 procent Drugim urządzeniem, o identycznej roli, jest wyniesiony we wrześniu 2018 roku Azerspace-2 (Intelsat 38). W jego wypadku niemal połowa, bo 46 procent przepustowości, może być wykorzystana przez podmioty komercyjne.
Ponadto postradzieckie państwo posiada jednego satelitę obserwacji Ziemi z sensorami o 2-metrowej rozdzielczości przestrzennej - Azerski (SPOT 7 - Satellite Probatoire de l'Observation de la Terre), który jest francuską konstrukcją wyniesioną przez PSLV-CA (Polar Satellite Launch Vehicle), w wariancie bez dodatkowych bocznych członów pomocniczych (co reprezentują litery CA).