Reklama

Komunikacja

Boeing zaprezentował nowego satelitę wojskowego

Autor. Boeing

W ostatnim czasie firma Boeing zaprezentowała światu swojego nowego satelitę Wideband Global SATCOM (WGS-11) ze zintegrowanym ładunkiem Protected Tactical Prototype (PTS-P), który ma uniemożliwić wrogim jednostkom zagłuszanie łączności wojsk USA i sojuszniczych. Jest to efekt kontraktu, który firma Boeing otrzymała od US Space Force (USSF) jeszcze w 2019 r.

Reklama

13 kwietnia br. firma Boeing zaprezentowała nowego satelitę, ze zintegrowanym ładunkiem Protected Tactical Prototype (PTS-P) który ma zapewnić znacznie lepsze usługi komunikacji amerykańskiego wojska i jego sojuszników. Urządzenie to nowa wersja jednostki satelitarnej sieci szerokopasmowego systemu komunikacyjnego - Wideband Global Satcom, która została wyposażona w ładunek PTS-P, czyli system odpowiedzialny za ochronę urządzenia przed wrogimi próbami zakłócenia jego działania. Satelita WGS-11 ma zostać wyniesiony na orbitę w 2024 r. na pokładzie systemu nośnego Vulcan Centaur, należącego do United Launch Alliance (ULA). Po wyniesieniu na orbitę rozpocznie się testowanie opisywanej technologii, która według obecnych planów powinna zyskać status operacyjny w 2025 r.

Reklama
Ładunek Boeinga PTS-Prototype umieszczony na WGS-11 to ekscytujący krok naprzód w zakresie nowych możliwości bojowych.
Charlotte Gerhardt, szefowa Dywizji Taktycznej SATCOM Dowództwa Systemów Kosmicznych
Reklama

Jak czytamy w komunikacie firmy Boeing, że podstawą projektu o nazwie Protected Wideband Satellite (PWS) było połączenie wojskowej komunikacji satelitarnej (MILSATCOM) oraz nowych zdolności przeciwzakłóceniowych. Oba programy opierają się na technologii Boeinga nazwanej 702X i sprowadzającej się do formowania wiązki nadawczej w czasie rzeczywistym i w sposób zautomatyzowany w celu ochrony sygnału. Nowe zdolności mają skutkować poprawą komunikacji na polu walki, ponieważ projekt PTS-P zawiera zautomatyzowane funkcje przeciwzakłóceniowe, w tym m.in. geolokalizację urządzeń zagłuszających, przeskakiwaniem częstotliwości i innymi technikami, wykorzystując do tego zabezpieczony protokół transmisji Protected Tactical Waveform (PTW), który został opracowany na potrzeby rządu USA w oparciu o format komunikacji wielozakresowej.

Czytaj też

Konstelacja satelitarna Wideband Global Satcom (WGS), obejmuje satelity telekomunikacyjne na orbicie geostacjonarnej i służy wojskowej komunikacji szerokopasmowej na pasmach Ka i X. Z uwagi na wojskowe przeznaczenie, ich dokładne pozycja orbitalne nie zostały podane do wiadomości publicznej. Nie ma wątpliwości co do tego, że bezproblemowa łączność jest dzisiaj kluczowa w kontekście prowadzonych działań militarnych. Stany Zjednoczone uważnie przyglądają się rosnącym możliwością zakłóceniowym ze strony Rosji czy Chin i opracowuje w tym zakresie nowe rozwiązania technologiczne, mające zapewnić większy poziom bezpieczeństwa.

Autor. Airbus

Warto zauważyć, że w ostatnich tygodniach brytyjski dziennik Financial Times powołując się na tajny dokument CIA, pochodzący z materiałów Pentagonu, które wyciekły jeszcze w marcu do internetu poinformował, że Chiny pracują nad zdolnościami nie tylko zakłócania, ale także przechwytywania wrogich jednostek satelitarnych. Zdaniem autorów publikacji, Państwo Środka uznaje kontrolę przepływu informacji i danych za kluczowy obszar wojny i jednym z działań służących do osiągnięcia przewagi w tym zakresie jest blokowanie lub przejmowanie satelitów wroga, czyniąc je bezużytecznymi.

Źródło: Boeing/Space24.pl

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama