Reklama

Komunikacja

Chiny i megakonstelacja satelitów. Konkurencja dla SpaceX?

Start chińskiej rakiety Zhuque-2 w grudniu 2023 r.
Start chińskiej rakiety Zhuque-2 w grudniu 2023 r.
Autor. Landspace

Chińska firma LandSpace złożyła dokument do Międzynarodowego Związku Teleinformatycznego, w którym powiadamia o planowanej budowie konstelacji składającej się z 10 tysięcy satelitów telekomunikacyjnych o nazwie HONGHU-3. W przyszłości projekt może stanowić poważną konkurencję dla obecnego lidera tej gałęzi rynku - SpaceX.

Światowym liderem pod względem telekomunikacyjnych usług satelitarnych pozostaje amerykańska firma SpaceX należąca do Elona Muska. Amerykański gigant technologiczny z powodzeniem rozwija konstelację Starlink, która obecnie liczy ponad 5000 aktywnych satelitów na orbicie okołoziemskiej. Z najnowszych informacji wynika, że SpaceX w przyszłości może mieć poważną konkurencję.

Landspace to chińska firma prywatna, która zasłynęła m. in. dzięki udanej misji rakiety Zhuque-2, która była pierwszym systemem nośnym w historii,zasilanym mieszanką ciekłego metanu i ciekłego tlenu. Tego typu paliwo stosowane jest w rakietach wielokrotnego użytku z uwagi na mniejsze zanieczyszczenie jednostek napędowych oraz lepszych osiągów.

Reklama

Jak wynika z informacji podanych przez portal Spacenews.com, 24 maja br. Międzynarodowy Związek Teleinformatyczny zarejestrował wniosek Landspace dotyczący planowanej budowy megakonstelacji satelitów telekomunikacyjnych, składającej się z 10 tys. jednostek na 160 płaszczyznach orbitalnych. Obecnie nie wiemy, kiedy rozpoczną się prace nad nową infrastrukturą.

Program HONGHU-3 to trzeci projekt w Chinach, który zakłada budowę megakonstelacji składającej się z ponad 10 tys. satelitów. Przykładem jest Guowang, który zakłada wysłanie na niską orbitę okołoziemską (LEO) blisko 13 tys. satelitów stanowiących docelowo konkurencję dla Starlinków. Program jest obecnie testowany przez inżynierów, a jego szczegóły opisywaliśmy szerzej na łamach naszego portalu w lutym 2023 r..

Reklama

Drugim projektem jest G60 rozwijana przez firmę Shanghai Spacecom Satellite Technology. W tym przypadku megakonstelacja ma docelowo obejmować 12 tys. satelitów, z których pierwsze 108 jednostek powinno zostać wystrzelonych w kolejnych miesiącach.

Sukces chińskich projektów megakonstelacji w przyszłości może stanowić poważną konkurencję dla obecnego lidera rynku - SpaceX. Warto jednak zauważyć, że amerykański gigant technologiczny nie spoczywa na laurach i docelowo planuje rozwinąć konstelację Starlink do ponad 40 tys. jednostek.

Reklama

Landspace zapowiedziało również opracowanie rakiety nowej generacji - Zhuque-3. Według danych podanych przez portal branżowy, dwustopniowy system będzie miał 4,5 m średnicy, całkowitą długość 76,6 m i masę startową około 660 t. W rakiecie znajdzie się dziewięć silników Tianque-12B, dzięki którym Landspace będzie mógł wynieść na LEO do 21 t ładunku. Pierwszy lot Zhuque-3 ma odbyć lot już w 2025 r.

Źródło: Spacenews.com / Międzynarodowy Związek Teleinformatyczny

Reklama

Komentarze (1)

  1. gnagon

    W świetle ostatnich zamierzanych /wprowadzanych podwyżek staarlink konkurencja jest wskazana

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!