Reklama

Komunikacja

Eutelsat z nowym satelitą Konnect VHTS. Zniweluje wykluczenie cyfrowe?

Arianespace
Moment startu rakiety Ariane z satelitą EUTELSAT KONNECT VHTS na pokładzie
Autor. Arianespace

Satelita komunikacyjny Eutelsat Konnect VHTS zbudowany przez Thales Alenia Space został z powodzeniem przetransportowany przez europejską rakietę Ariane 5 na orbitę. Urządzenie zostało wyniesione w przestrzeń kosmiczną z centrum kosmicznego w Kourou, znajdującego się w Gujanie Francuskiej.

Reklama

Eutelsat Konnect VHTS to satelita o pokaźnej przepustowości, który został zbudowany przez międzynarodowego operatora Eutelsat. Jego moc obliczeniowa ma pozwolić na uzyskanie szerokopasmowej i mobilnej łączności na obszarze całej Europy, Afryki Północnej oraz na Bliskim Wschodzie. Satelita nadaje w paśmie Ka z przepustowością wynoszącą 500 Gbps oraz posiada zaawansowany pokładowy procesor cyfrowy, który ma pozwolić urządzeniu w osiągnięciu wyznaczonych celów. Rozbudowany technologicznie układ umożliwia elastyczność w przydzielaniu pojemności i optymalne wykorzystanie widma.

Reklama

Opisywane urządzenie to satelita o wysokości 9 m, czyli tyle co trzypiętrowy budynek. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi ponad 45 m, a waga startowa to 6,4 t metrycznej. Trwałość konstrukcji zapewnia mu żywotność zaplanowaną na ponad 15 lat. Satelita powstał w oparciu o w pełni elektryczną platformę Spacebus NEO firmy Thales Alenia Space, a projektowany był we współpracy z francuską i europejską agencją kosmiczną CNES i ESA.

Autor. Eutelsat/Flickr

Satelita nowej generacji ma pojemność siedem razy większą niż jego poprzednik satelita Eutelsat Konnect wystrzelony w 2020 roku. Dzięki swoim parametrom i mocy ma szansę zniwelować wykluczenie cyfrowe, jakiego doświadcza Europa, zwłaszcza w bardziej odizolowanych regionach i zapewnić bardzo szybki dostęp do Internetu wszystkim mieszkańcom kontynentu. Usługi HTS będą dostępne na ziemi, w powietrzu i na morzu, w dowolnym miejscu i czasie na obszarze objętym zasięgiem, a ich wydajność będzie porównywalna z usługami dostarczanymi za pomocą światłowodów.

Reklama
Jestem bardzo dumny z udanego startu Eutelsat Konnect VHTS. Ten satelita to wysoce zaawansowany technologicznie układ, który jest wynikiem niezwykle owocnej wieloletniej współpracy naszej firmy z Eutelsatem. Eutelsat Konnect VHTS jest wyrazem naszej wizji, aby dostarczać szerokopasmową łączność do każdego domu w dowolnym miejscu w Europie tak, aby do każdego użytkownika docierało 100 Mb/s na użytkownika. Czas, aby na naszym kontynencie nie było już białych plam, do których nie dociera wysokiej klasy Internet.
Hervé Derrey, prezes i dyrektor generalny Thales Alenia Space

Czytaj też

Żródło: Thales Alenia Space

Reklama

Komentarze

    Reklama