Reklama

Komunikacja

HUR: Rosja kupuje terminale Starlink w krajach arabskich

Autor. Ross Helen/Envato Elements

Rosja kupuje w krajach arabskich sprzęt telekomunikacyjny, w tym terminale do satelitarnej łączności internetowej Starlink, które wykorzystuje w wojnie przeciwko Ukrainie - poinformował we wtorek ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie.

Reklama

HUR opublikował nagranie z podsłuchu radiowego, na którym rosyjscy wojskowi omawiają możliwość zakupu terminala. „Arabowie przywożą wszystko: kable, Wi-Fi, router, a koszt zakupu urządzenia Starlink wynosi 200 tysięcy rubli” (ok. 2200 dolarów) - mówi jeden z Rosjan. W niedzielę przedstawiciel HUR Andrij Jusow oświadczył, że „odnotowano przypadki używania przez okupantów tych urządzeń (Starlinków) Zaczyna to nabierać charakteru systemowego”.

Reklama

Agencja Reutera zaznacza, że należący do Elona Muska system Starlink ma kluczowe znaczenie dla komunikacji sił ukraińskich na polu walki, ale ukraińscy urzędnicy twierdzą, że wojska rosyjskie również w coraz większym stopniu wykorzystują ten system. Oficjalnie Starlink twierdzi, ze nie prowadzi interesów z Rosją.

W sierpniu ubiegłego roku informowano, że od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej agresji, firma SpaceX dostarczyła Ukrainie ponad 40 tys. terminali podłączonych do sieci satelitarnej Starlink. Większość z nich zostało sfinansowane przez Polskę.

Reklama

Urządzenia te zapewniają ukraińskim żołnierzom utrzymanie łączności w trudnych warunkach na froncie, a także cywilom, wspierając infrastrukturę w całym kraju.* Urządzenia są zasilane prądem, który może być dostarczony z generatorów lub nawet powerbanków.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!