Reklama

Komunikacja

Indie kupiły wojskowego satelitę telekomunikacyjnego

Indyjski satelita do obserwacji Ziemi EOS-4
Autor. ISRO

W ostatnim czasie Indie ogłosiły zakup nowego wojskowego satelity telekomunikacyjnego GSAT 7B. Oświadczenie na ten temat zostało wydane przez Ministra Obrony, w którym poinformowano również, iż kontrakt opiewający na około 360 mln USD został przyznany państwowemu NewSpace India Ltd., komercyjnemu ramieniu indyjskiej agencji kosmicznej ISRO (Indian Space Research).

Reklama

29 marca br. Minister Obrony Indii wydał oświadczenie o zamówieniu nowego satelity telekomunikacyjnego GSAT 7B z przeznaczeniem dla armii. Kontrakt na nową jednostkę satelitarną został przyznany państwowemu NewSpace India Ltd., komercyjnemu ramieniu indyjskiej agencji kosmicznej ISRO (Indian Space Research Organisation) i opiewa na około 360 mln USD. Satelita wydaje się niezbędny z uwagi na fakt, iż wojska lądowe Indii są zależne od satelity GSAT 7A, przeznaczonego dla Indyjskich Sił Powietrznych, i wykorzystują 30% możliwości komunikacyjnych zapewnianych przez to urządzenie.

Reklama
Reklama

Zamówiona jednostka będzie satelitą geostacjonarnym o masie około 5 t. Według dostępnych informacji będzie posiadał możliwość działania zarówno w paśmie X, jak i Ku, a zakontraktowany wykonawca w pracach konstrukcyjnych wykorzysta elementy wyprodukowane przez rodzime przedsiębiorstwa, aby promować i wspierać prywatny rynek kosmiczny w Indiach. Wyniesienia satelity GSAT 7B ma nastąpić w przeciągu około 3 lat

Czytaj też

GSAT 7B będzie bardziej innowacyjną jednostką satelitarną niż obecnie używany satelita telekomunikacyjny GSAT 7A, który został wyniesiony na orbitę geostacjonarną w grudniu 2018 r. Starsza wersja z indyjskiej rodziny satelitów komunikacyjnych GSAT posiada masę ponad 2 t i jest wyposażony w dziesięć transponderów komunikacyjny obsługujących pasmo Ku. Jak już zostało wspomniane wyżej satelita GSAT 7A jest przeznaczony głównie dla Indyjskich Sił Powietrznych i umożliwia połączenie pomiędzy bazami lotniczymi znajdującymi się w różnych miejscach i naziemnymi stacjami radarowymi.

Niedawno zamówiony satelita GSAT 7 B będzie jednostką, która zapewni bezproblemową łączność satelitarną głównie dla indyjskich wojsk lądowych oraz pomoże zwiększyć nadzór nad spornymi obszarami granicznymi z Chinami i Pakistanem. Ponadto pojawiają się informację, które wskazują, że korzyści z technologii będą czerpać również marynarka wojenna i siły powietrzne. Również w tym przypadku powstaną naziemne stacje radarowe.

Czytaj też

Indie to państwo, które zdecydowanie stawia na rozwój technologii kosmicznych, czego przykładem są również działania w tym zakresie w ostatnich latach. W lutym ubiegłego roku informowaliśmy Państwa o udanym wystrzeleniu rakiety nośnej Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV), która wyniosła satelitę obserwacji radarowej EOS-4 o masie blisko 1,7 t, określany także jako Radar Imaging Satellite-1A (RISAT-1A). Dzięki ładunkowi użytecznemu złożonemu z sensora radarowego działającego w paśmie C, system jest w stanie generować zobrazowania na użytek zwiadu, rozpoznania i naprowadzania, jak również służyć do całodobowego mapowania stanu i przemieszczeń gruntów, sytuacji powodziowej oraz stanu upraw i zalesienia.

W czerwcu 2017 r. natomiast miał miejsce start rakiety PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle, której największym ładunkiem użytecznym wówczas był mierzący 2,4 m i ważący 712 kg satelita CartoSat-2E. Urządzenie jest z założenia instrumentem dual use – do zastosowań tak cywilnych, jak i militarnych.

Czytaj też

Powyższe przykłady jasno wskazują, że Indie dostrzegają korzyści płynące z domeny kosmicznej. Wykorzystanie satelitów w trakcie konfliktu zbrojnego zapewnia zdecydowaną przewagę dla strony posiadającej tego typu technologię, co udowodniła trwająca wojna na Ukrainie. Posiadanie ich jest również ważne w czasie pokoju poprzez ostrzeganie przed zbliżającymi się katastrofami naturalnymi, dostarczaniu informacji o stanie upraw i wiele innych.

Reklama

Komentarze

    Reklama