Reklama

Komunikacja

Nowe satelity wesprą bezpieczną komunikację wojska USA

Autor. Lockheed Martin

Siły Kosmiczne USA wybrały dwie firmy, które opracują prototypowe jednostki satelitów komunikacyjnych w ramach programu rozwoju konstelacji Mobile User Objective System (MUOS). Wąskopasmowa sieć zapewnia bezpieczną komunikację dla operatorów wojskowych.

25 stycznia br. Departament Obrony USA ogłosił, że amerykańskie siły kosmiczne wytypowały dwie firmy, których zadaniem będzie dostarczyć prototypowe jednostki satelitarne w ramach rozwoju programu Mobile User Objective System (MUOS). Dotyczy on sieci satelitów komunikacyjnych (powstałej w latach 2012-2016), służącej amerykańskim siłom zbrojnym do zapewnienia nieprzerwanej i szyfrowanej łączności mobilnej.

Reklama

Wybrane podmioty to Boeing oraz Lockheed Martin i każda z tych firm otrzymała kontrakt o wartości 66 mln USD. Po pierwszej fazie prac (do 2025 r.) Siły Kosmiczne USA wytypują jedną ze spółek, która będzie odpowiedzialna za budowę docelowych dwóch satelitów, a pierwszy z nich ma zostać wystrzelony na orbitę jeszcze przed końcem 2030 r. Nie skonkretyzowano, jakie możliwości zapewnią nowe urządzenia, ale urzędnicy podkreślają że priorytetem jest ich odporność na zakłócenia.

Warto zaznaczyć, że satelity sieci MUOS nie były zaprojektowane tak, aby były odporne na zagrożenia cybernetyczne i zagłuszanie przez wroga, co wymaga opracowania nowych jednostek. Istniejący system MUOS składa się z czterech aktywnych satelitów i jednego zapasowego znajdującego się także na orbicie (wyprodukowane przez Lockheed Martin). Zastępują one konstelację UFO (Ultra High Frequency Follow-On) rozmieszczoną na początku lat dziewięćdziesiątych, charakteryzującą się mniejszymi zdolnościami niż MUOS.

Czytaj też

W ciągu najbliższego roku wybrane firmy muszą zademonstrować, że ich rozwiązanie spełnia wymagania wojska. Jednostki sieci Mobile User Objective Systems (MUOS) działają w wąskim zakresie częstotliwości, co pozwala m.in. ograniczyć podatność na złe warunki pogodowe oraz trudny teren. Sygnały wąskopasmowe mają także zwykle znacznie większy zasięg odbioru niż w przypadku komunikacji szerokopasmowej.

Podkreśla się, że taki rodzaj łączności wykorzystuje stosunkowo niewielkie ilości danych, ale ma kluczowe znaczenie dla operacji wojskowych. Docelowo wraz ze stacjami naziemnymi sieć ma umożliwić amerykańskim siłom zbrojnym dostęp do bezpiecznego połączenia (zapewniającego transmisję głosową i wideo, transfer danych misji oraz połączenie z szybkim internetem) na praktycznie całej planecie.

Reklama

Przypomnijmy, że satelity sieci MUOS zostały początkowo nabyte przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych, ale obecnie obsługiwane są przez Siły Kosmiczne. Ostatni satelita omawianej konstelacji - MUOS-5 - znalazł się na docelowej orbicie 24 czerwca 2016 r., dzięki systemowi nośnemu Atlas V.

Źródło: Breaking Defense/Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama