Polska pomoże stworzyć orbitalny system komunikacji optycznej

Spółka Thales Alenia Space poinformowała o zawarciu porozumienia z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) w ramach projektu mającego na celu stworzenie wieolorbitalnej sieci komunikacji optycznej. Prace w tym zakresie będą wspierane m.in przez Polską Agencję Kosmiczną (POLSA).
Umowa podpisana 13 lutego br. przez włoską spółkę Thales Alenia Space i Europejską Agencję Kosmiczną dotyczy projektu HydRON (High-thRoughput Optical space Network). Jego celem jest stworzenie optycznego systemu łączności satelitarnej na różnych orbitach, który zapewni użytkownikom bezpieczne usługi z zakresu komunikacji za pomocą technologii laserowej.
Z oficjalnego komunikatu prasowego wynika, że zawarta umowa między Thales Alenia Space i ESA dotyczy opracowania demonstracyjnej części systemu HydRON. Obejmuje to zaprojektowanie, opracowanie, wdrożenie i demonstrację kompleksowego systemu w celu weryfikacji i walidacji pierwszej na świecie całkowicie optycznej sieci o wysokiej przepustowości (>100 Gb/s).
Thales Alenia Space and @esa sign contract for HydRON to demonstrate first multi-orbit optical communication network ⤵️ https://t.co/DoV6e2hsLp pic.twitter.com/GjvrR9F7tu
— Thales Alenia Space (@Thales_Alenia_S) February 14, 2025
Na potrzeby demonstracji zostanie dostarczony satelita wyposażony w terminal optyczny do komunikacji laserowej typu end-to-end, wraz z infrastrukturą segmentu naziemnego. Operacyjna sieć będzie stworzona z satelitów rozmieszczonych na niskiej oraz geostacjonarnej orbicie okołoziemskiej. Dzięki zastosowaniu technologii laserowej satelity będą mogły łączyć się ze sobą i z sieciami naziemnymi znacznie szybciej.
„Wprowadzenie systemu demonstracyjnego HydRON jest kluczowym elementem umożliwiającym uzyskanie operacyjności sieci optycznej o wysokiej przepustowości w kosmosie. Toruje także drogę przyszłości komercyjnej komunikacji optycznej nie tylko w Europie, ale i na świecie” - podkreślił Giampiero Di Paolo, zastępca dyrektora generalnego Thales Alenia Space.
Projekt stanowi część programu ScyLight ESA na rzecz bezpiecznej i laserowej technologii komunikacyjnej. W październiku ubiegłego roku ESA wybrała kanadyjską firmę Kepler Communications jako głównego wykonawcę pierwszej fazy projektu. W trakcie tego etapu na niską orbitę okołoziemską (LEO) zostanie wyniesionych dziesięć pierwszych jednostek, które utworzą fundamenty dla operacyjnego systemu.
”HydRON ma utrzymać Europę i Kanadę jako światowych liderów w dziedzinie technologii optycznej. Dzięki interoperacyjności systemu HydRON zapewni nam dalszy rozwój współpracy ESA z naszymi międzynarodowymi partnerami” - skomentowała Laurent Jaffart, dyrektor ds. łączności i bezpiecznej komunikacji w ESA.
Prace nad projektem będą realizowane z wykorzystaniem wiedzy specjalistycznej partnerów, w tym Polskiej Agencji Kosmicznej. Oprócz Włoch i Polski swoje wsparcie zapowiedziały także Niemcy, Rumunia oraz Szwajcaria. Oczekuje się, że swoje wsparcie zapewnią również agencje z innych krajów.
System jest projektowany tak, aby bezproblemowo integrować się z istniejącymi naziemnymi sieciami światłowodowymi, zapewniając szybkie i niezawodne globalne połączenie. Może także odegrać kluczową rolę w przyszłych misjach kosmicznych, w tym eksploracji Księżyca i nie tylko.
Źródło: ESA/Thales Alenia Space
Rozczochrany74
A mnie ciekawi czy polskie firmy na tym zarobią i będą miały pieniądze na dalszy rozwój, bo o to tak naprawdę powinno chodzić.