Reklama

Komunikacja

SpaceX przekaże Ukrainie tysiące nowych anten Starlink

Autor. Spacex/Starlink.com

Według ukraińskiego wicepremiera Mychajła Fedorowa, Ukraina osiągnęła porozumienie w sprawie otrzymania kolejnych tysięcy anten Starlink od firmy SpaceX. Kompaktowe systemy, które łączą małą antenę z 35-centymetrowym terminalem, zapewniają internet ukraińskim organizacjom pozarządowym oraz cywilom i wspierają infrastrukturę w całym kraju.

Reklama

Ukraina wynegocjowała porozumienie z amerykańską firmą SpaceX na dostarczenie ponad 10 tysięcy nowych anten Starlink. Według wicepremiera oraz ministra ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajła Fedorowa, Elon Musk rozumie trudną sytuację w jakiej znaleźli się Ukraińcy i podjęto odpowiednie kroki w celu pomocy. Mychajło Fedorow przytacza zdarzenie, gdy państwo musiało zmierzyć się z potężną awarią zasilania. Wicepremier skontaktował się z amerykańskim przedsiębiorcą, który według doniesień zareagował natychmiast.

Reklama

Minister ds. transformacji cyfrowej odniósł się również do kwestii finansowania Starlinków. Stwierdził, że rządy kilku państw członkowskich Unii Europejskiej są gotowe pokryć część kosztów nabycia nowych anten. Mychajło Fedorow odmawia jednak wskazania konkretnych krajów.

Czytaj też

Starlinki odegrały dużą rolę w trakcie trwającej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Rosyjskie wojska skoncentrowały swoją uwagę na zniszczenie komunikacji pomiędzy żołnierzami ukraińskimi, natomiast anteny od SpaceX pozwoliły na utrzymywanie stałego kontaktu. Zgodnie ze słowami wicepremiera Fedorowa, Ukraina od czasu rozpoczęcia inwazji otrzymała około 22 tysiące anten Starlink. Urządzenia są zasilane prądem, który może być dostarczony z generatorów lub nawet powerbanków.

Reklama

Ukraińskie władze informują, że kraj przygotowuje się na najgorszy scenariusz, który zakłada brak dostępu do prądu, ogrzewania i wody na kilka dni lub nawet tygodni, jeśli Rosja będzie kontynuować ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Szacuje się, że obecnie połowa została zniszczona w skutek masowego ostrzału. "Jesteśmy przygotowani do przeżycia bez prądu przez miesiąc, mając przynajmniej przenośną sieć i możliwość porozumiewania się. Mamy wiele Starlinków, ale najważniejsze jest to, że oczekujemy kolejnego transportu, który pozwoli ustabilizować sytuację w momentach krytycznych" - zaznaczył wicepremier.

Czytaj też

Bardzo ważną kwestią pozostaje również sytuacja firm ukraińskich, szczególnie z sektora technologicznego, które wymagają dużych dostaw energii elektrycznej. Według władz Ukrainy przychody tej branży ciągle rosły pomimo trwającej wojny. Spadki w sprzedaży nastąpiły w październiku z powodu przerw w dostawie prądu. Zakup anten Starlink oraz generatorów pozwolił na dalszą realizację wyznaczonych celów.

Starlink to globalna sieć szerokopasmowej telekomunikacji internetowej i multimedialnej, oparta na działaniu wieloskładnikowej konstelacji minisatelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej. System jest w szybkim tempie rozmieszczany w przestrzeni okołoziemskiej przez spółkę SpaceX, począwszy od maja 2019 roku. Jak dotąd, na orbitę trafiło już ponad 2000 jego składników (jednakowych satelitów o masie 220 kg). Docelowo firma zamierza umieścić na orbicie 12 tysięcy obiektów podstawowej superkonstelacji, lecz w planach jest już dalsze powiększanie ich liczby - aż do ponad 40 tys. (zależnie od ostatecznej zgody Federalnej Komisji Łączności).

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama