Starlink na Ukrainie. Komisja Europejska szuka alternatywy

Autor. Guillaume Périgois/ Unsplash/ Domena publiczna
Komisja Europejska szuka alternatywnego wobec Starlinka systemu łączności dla Ukrainy - poinformował we wtorek rzecznik prasowy tego organu Thomas Regnier.
Według niego alternatywą może być istniejący już system zintegrowanej łączności satelitarnej krajów członkowskich GOVSATCOM. Z drugiej strony pojawiają się informacje o trwających rozmowach między Unią Europejską a spółką Eutelsat, która mogłaby zapewnić internet satelitarny Ukrainie z konstelacji satelitów OneWeb.
Ukraina na tak, Komisja sprawdza
Regnier podkreślił, że Ukraina wyraziła już zainteresowanie GOVSATCOM i KE sprawdza teraz, jak mógłby zostać wykorzystany przez Kijów. Chodzi o sieć wykorzystującą już istniejące systemy łączności satelitarnej krajów członkowskich. GOVSATCOM polega na ich łączeniu i dalszym udostępnianiu.
Obecnie łączność Ukrainie zapewnia Starlink należący do miliardera i sojusznika Donalda Trumpa Elona Muska. Biały Dom ogłosił we wtorek wstrzymanie pomocy wojskowej dla Ukrainy, chociaż jak twierdzi tajne źródło PAP zbliżone do Pentagonu, wstrzymanie pomocy wojskowej dla Ukrainy obejmuje dotąd tylko wysyłkę sprzętu wojskowego, ale nie wsparcie wywiadowcze, satelitarne czy łączność.
Unia Europejska również postanowiła o uniezależnieniu się od Starlinka. Pod koniec 2024 r. KE podpisała umowę koncesyjną na internet satelitarny z konsorcjum europejskich firm SpaceRISE. Chodzi o system satelitarny IRIS2. Konstelacja ma składać się z blisko 300 jednostek, które zostaną rozmieszczone na różnych orbitach, a system będzie w pełni operacyjny w 2030 r.
Do tego czasu Ukraina mogłaby jednak korzystać z istniejących już rządowych systemów łączności satelitarnej. Rzecznik KE nie chciał jednak przesądzać, czy GOVSATCOM będzie w stanie zastąpić Starlinka w pełni. Ten pozwala np. ukraińskiej armii na łączność z dronami.
UE prowadzi rozmowy z Eutelsat
UE aktywnie działa na rzecz łączności satelitarnej dla Ukrainy, prowadząc rozmowy z europejską spółką Eutelsat. „Rozmawiamy z UE o tym, jak możemy przyczynić się do wzmocnienia wysiłków Ukrainy” - powiedział agencji Reuters rzecznik Eutelsat.
Spółka mogłaby wykorzystać łączność pochodzącą z satelitów OneWeb, które jak twierdzi, oferuje takie same możliwości, jak Starlink pod względem zasięgu w Europie. Fuzja Eutelsat i OneWeb miał miejsce w 2023 r. Grupa dysponuje 35 satelitami telekomunikacyjnymi na orbicie geostacjonarnej, a OneWeb ponad 630 jednostkami na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Źródło: PAP / Reuters / Space24.pl