Komunikacja
Szwecja przekaże Ukrainie nowe terminale satelitarne
Szwedzka firma Satcube wyśle na Ukrainę własnej produkcji satelitarne terminale internetowe, z których można będzie korzystać na terytoriach, gdzie nie działają sieci komórkowe i naziemne - poinformował we wtorek portal Ukraińska Prawda, powołując się na dziennik „Dagens Nyheter”.
W pierwszym etapie Satcube planuje wysłać na Ukrainę około 100 przenośnych terminali internetowych. Ukraińska Prawda przypomina, że Kijów zwrócił uwagę na Satcube po tym, jak kilka organizacji humanitarnych i dziennikarzy wykorzystało sprzęt szwedzkiej firmy do pracy na Ukrainie. Rozwiązania firmy są opracowywane dla sektora cywilnego, ale twierdzi ona, że na Ukrainie może chodzić zarówno o zastosowania cywilne, jak i wojskowe.
Dyrektor generalny Satcube Jakob Kallmer powiedział, że nie wie, czy sprzęt jego firmy będzie używany przez wojsko, ale temu nie zaprzeczył. "Może to być wszystko, od łączenia się ze szpitalami polowymi po utrzymywanie łączności w terenie" — stwierdził. Trzeba także zaznaczyć, że dla Satcube jest to największe zamówienie od rozpoczęcia produkcji terminala w 2017 roku.
Czytaj też
Przenośny terminal internetowy Satcube waży około 8 kilogramów i może zapewniać szerokopasmowy dostęp za pośrednictwem satelitów geostacjonarnych z prędkością do 70 megabitów na sekundę. Szwedzka spółka ma obecnie około 1000 użytkowników i produkuje ok. 500 terminali rocznie, natomiast jesienią ma powstać nowa fabryka, która zwiększy możliwości produkcyjne. W nadchodzących latach zamierza także rozpocząć dostarczanie łączności satelitarnej również do pojazdów, a także opracować terminale dla satelitów na niskiej orbicie dla konkurentów Starlink, takich jak brytyjski Oneweb.
Warto w tym kontekście przypomnieć, że od początku rosyjskiej agresji na terenach naszych wschodnich sąsiadów firma Elona Muska Spacex dostarczyła Ukrainie ponad 40 000 terminali podłączonych do sieci satelitarnej Starlink. Starlinki odegrały dużą rolę w trakcie trwającej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Wojska agresora skoncentrowały swoją uwagę na zniszczenie komunikacji pomiędzy żołnierzami ukraińskimi, natomiast anteny od SpaceX pozwoliły na utrzymywanie stałego kontaktu. Urządzenia są zasilane prądem, który może być dostarczony z generatorów lub nawet powerbanków.
Czytaj też
W przypadku Ukrainy pojawiło się wiele kontrowersji związanych z użyciem technologii od SpaceX. Według Gwynne Shotwell, która pełni funkcję prezesa i dyrektor operacyjnej w firmie należącej do Elona Muska ukraińskie wojsko wykorzystywało Starlinki do sterowania dronami używanymi w atakach na siły rosyjskie. To, co jednak podkreśliła to świadomość tego, że dostarczony system jest wykorzystywany do komunikacji przez ukraińskich wojskowych, natomiast nigdy nie było intencją wykorzystanie ich bezpośrednio "for offensive purposes".