Komunikacja
USA: powstanie "supersystem" łączności międzysatelitarnej
Amerykańska DARPA zaprosiła kilkanaście podmiotów do prac nad nowym terminalem łączności optycznej. Miałby on w swoim zamierzeniu obsługiwać wiele niekompatybilnych ze sobą konstelacji satelitarnych celem stworzenia nowego łącza wymiany danych pomiędzy nimi.
W pierwszej połowie sierpnia DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności) poinformowała o wyborze 11 przedsiębiorstw amerykańskich i jednostek naukowych do prac w programie Space-BACN (Space-Based Adaptive Communications Node). W ramach pierwszej fazy zapowiedzianej pod koniec 2021 roku inicjatywy podejmą się firmy odpowiedzialne za komunikację satelitarną, sieci światłowodowe. Zadania do wykonania zostały rozdzielone pomiędzy trzy grupy.
Pierwsza z nich opracuje niskokosztowy, niskonapięciowy, responsywny terminal optyczny. W tym dziale wybrano firmy CACI, MBRYONICS, Mynaric. Kolejna grupa ma z kolei pracować nad rekonfigurowalnym modemem optycznym obsługującym prędkości do 100 gigabitów na sekundę. Tutaj znajdują się podmioty tj. II-VI Aerospace and Defense, Uniwersytet Stanowy w Arizonie i Intel Federal. Natomiast ostatni zespół, bowiem najszerszy, tyczy się firm upstream. Ich zadaniem będzie opracowanie odpowiednich standardów komunikacji "międzykonstelacyjnej". Prace będą realizowane przez firmy tj. SpaceX, Telesat, SpaceLink, ViaSat i co ciekawe - Kuiper Government Solutions (KGS), czyli spółkę-córkę Amazona odpowiedzialną za Projekt Kuiper - planowanego konkurenta wobec SpaceX.
Czytaj też
Pierwsza, inicjalna faza programu potrwa 14 miesięcy i zakończy się wstępnym przeglądem projektów w dwóch pierwszych grupach i demonstracji terminalu w warunkach laboratoryjnych. W dalszej kolejności liczba uczestników programu zostanie ograniczona tak, by w drugiej fazie będzie możliwe już przejście z prac czysto projektowych celem realizacji bardziej wymagających zadań z zakresu łączności optycznej. Ten etap ma trwać 18 miesięcy. Po tym najpewniej ma dojść do testów orbitalnych z wykorzystaniem wiedzy i standardów opracowanych przez operatorów satelitarnych.
Program Space-BACN zakłada opracowanie i wdrożenie rekonfigurowalnych, tanich terminali komunikacji optycznej (laserowej), które będąc łącznikiem pomiędzy różnymi odmiennymi konstelacjami nadzorowanymi przez wielu operatorów prywatnych, rządowych i wojskowych pozwalałyby na nawiązanie wzajemnej komunikacji, co do tej pory było niemożliwe do realizacji ze względu na odmienne standardy łączności. Urządzenia te byłyby ładunkiem użytecznym dla niewielkich satelitów, jakie zostaną rozmieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej. Dzięki umieszczeniu DARPowskiej sieci i kompatybilności terminali z wieloma standardami łączności mówi się nawet o nadchodzącej rewolucji w komunikacji, gdyż ma ona zostać ujednolicona. Wynika to też z faktu, że w projekt zostali zaangażowani najwięksi gracze internetu operujący w dziale internetu satelitarnego tj. SpaceX, Kuiper i Viasat, przez co możliwe będzie przeniesienie obowiązujących standardów łączności do nowej inicjatywy, tak aby mogłaby być zgodna z nimi, zapewniając właśnie "ponadplatformową" wymianę danych.
Czytaj też
Zastosowań tego projektu może być wiele. Tego typu łącze danych o wysokiej kompatybilności mogłoby pomóc w zapewnieniu bardzo wysokiego pokrycia Ziemi sygnałem satelitarnym użytecznym w standardowej komunikacji wykorzystywanej w sytuacjach kryzysowych lub na czas wojny.
Źródło: DARPA Opracowanie: Space24