Reklama

Nawigacja

Chiny budują satelitarną nawigację dla samochodów autonomicznych

Autor. Geely

Chińska Republika Ludowa zorganizowała kolejny start systemu nośnego Długi Marsz 2C, którego zadaniem było umieszczenie na orbicie 9 satelitów nawigacyjnych. Jest to pierwsze udane wystrzelenie urządzeń dla firmy Geely, która tworzy konstelację nawigacyjną dla swoich pojazdów autonomicznych. Obecne plany chińskiego producenta samochodów zakładają rozwinięcie sieci satelitów do 240 egzemplarzy.

Reklama

Omawiane wyniesienie satelitów GeeSAT 1 odbyło się w 2 czerwca o 6 nad ranem czasu polskiego, z centrum kosmicznego Xichang, które znajduje się w południowo-zachodnich Chinach. Do wystrzelenia urządzeń wykorzystano ponad 40-metrową rakietę Długi Marsz 2C (Chang Zheng 2C). Start przebiegł bez większych problemów i tym samym pierwsze 9 satelitów planowanej konstelacji urządzeń nawigacyjnych znalazło się na niskiej orbicie okołoziemskiej, ok 620 km nad Ziemią. Firma potwierdziła w późniejszym czasie, że nawiązała połączenie z każdym z nich, co stanowiło ostateczny dowód na sukces misji.

Reklama

Warto dodać, że pierwsze dwa prototypowe satelity firmy Geely zostały utracone w wyniku awarii rakiety Kuaizhou-1A, podczas zeszłorocznego startu.

Wystrzelone urządzenia należą do pierwszej serii planowanej konstelacji "Geely Future Mobility Constellation", która według zapewnień firmy będzie złożona z 240 instrumentów. Pierwsza faza budowy zakłada rozmieszczenie 72 satelitów do 2025 r., z kolei podczas drugiej planowane jest wyniesienie reszty. Jej inicjacja pozostanie uzależniona od tempa rozbudowy pierwszej partii satelitów.

Reklama

Czytaj też

Opisywana sieć jest rozbudowywana przede wszystkim w celu zapewnienia dokładnej nawigacji autonomicznym samochodom marki Geely, ale producent zastrzega, że może zostać wykorzystana do innych celów, również związanych z nawigacją. Każdy z satelitów ma funkcjonować maksymalnie pięć lat, po którym będzie następowała deorbitacja w ziemskiej atmosferze, w celu uniknięcia powstawania dodatkowych kosmicznych śmieci.

Z dostępnych informacji wynika, że pierwsze satelity GeeSAT poza świadczeniem usług nawigacyjnych będą dostarczały dane zebrane podczas teledetekcji, co ma zostać wykorzystane podczas nadchodzących Igrzysk Azjatyckich, które odbędą się we wrześniu obecnego roku. Jak poinformowała firma Geely, satelity będą również wspierać ochronę środowiska morskiego. Firma oznajmiła także, że usługi przekazywane z pomocą satelitów początkowo będą dostępne w regionie Azji i Pacyfiku, po czym planuje się rozszerzenie zasięgu na cały świat po 2026 roku.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama