Systemy Nośne
Chińska Hiperbola-1 zalicza kolejne niepowodzenie
Chiński start-up iSpace zalicza kolejną porażkę podczas ponownej próby orbitalnego rozruchu lekkiego systemu nośnego Hiperbola-1. Była to tym samym już trzecia nieudana próba przeprowadzenia lotu orbitalnego owej rakiety i wyniesienia ładunku użytecznego.
Próba dostarczenia na orbitę satelity teledetekcyjnego za pomocą lekkiej rakiety nośnej Hiperbola-1 (Shian Quxian-1) po raz trzeci z rzędu zakończyła się niepowodzeniem, co jest ciosem dla chińskiej firmy iSpace, która w 2019 r. została pierwszym prywatnym przedsiębiorstwem w komunistycznym państwie, której system rakietowy po raz jedyny osiągnął skutecznie tor orbitalny w lipcu 2019 roku.
Start został przeprowadzony w piątek 13 maja o godz. 09:09 czasu polskiego z kosmodromu Jiuquan znajdującym się w północno-zachodnich Chinach. Chwilę po starcie w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie ukazujące pomyślność pierwszych momentów operacji. Dalsze informacje dotyczące operacji przez dłuższy czas nie pojawiały się w sieci, co wskazywało na potencjalne problemy i niepowodzenie misji. Prawie cztery godziny po tym jak system opuścił wyrzutnię chińskie media państwowe poinformowały, że próba zakończyła się niepowodzeniem, ponieważ nie doszło do zapłonu silnika drugiego stopnia. Zespół zaangażowany w misję rozpoczął dochodzenie w tej sprawie.
Czytaj też
W związku z opisywaną sytuacją został utracony ładunek użyteczny w postaci satelity teledetekcyjnego Jilin-1 Mofang-01A(R), który miał zostać umieszczony na orbicie jako dubler dla urządzenia Jilin-1 Mofang-01A, będącego elementem chińskiej, komercyjnej konstelacji satelitów teledetekcyjnych wysokiej rozdzielczości Jilin 1 o jednostkowej masie 18 kg. Instrumenty zostały zaprojektowane i są obsługiwane przez firmę Changguang Satellite Technology Co.
Po sukcesie misji w 2019 r. inżynierowie dokonali modernizacji systemu nośnego Hiperbola-1 i jak się okazało, poskutkowało to serią niepowodzeń. Dwie kolejne próby umieszczenia satelitów na orbicie odbyły się w lutym i sierpniu ubiegłego roku. Tym razem firma iSpace miała zrehabilitować się po dwóch porażkach z rzędu, jednak rakieta zawiodła po raz kolejny, rodząc jeszcze większe problemy chińskiej spółki.
Czytaj też
Hiperbola-1 to lekka, czterostopniowa rakieta na stały materiał pędny. Wskazuje się, że system nośny firmy iSpace zdolny jest do dostarczenia ładunku o masie 300 kg na orbitę heliosynchroniczną, na wysokości rzędu 550 km. Firma pracuje również nad znacznie bardziej złożonym systemem Hiperbola-2, wyposażonym w pierwszy stopień wielokrotnego użytku.
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104