Reklama

Systemy Nośne

Udana misja towarowa na chińską stację kosmiczną

Autor. CMSA

W ostatnich dniach Chiny przeprowadziły kolejny start systemu nośnego Długi Marsz 7, którego zadaniem było skierowanie autonomicznego statku towarowego Tianzhou 4 w kierunku rozbudowywanej stacji kosmicznej Tiangong. Celem jego lotu było dostarczenie na chińską stację potrzebnego osprzętu potrzebnego do uruchomienia przyszłych modułów Wentian i Mentian oraz zaopatrzenia przed przybyciem nowej misji załogowej.

Reklama

Opisywany start został przeprowadzony 9 maja o godz. 19:56 czasu polskiego z nadmorskiego kosmodromu Wenchang w południowej prowincji Hajnan w Chinach. Wyniesienie statku towarowego Tianzhou-4 zostało wykonane za pomocą rakiety nośnej Długi Marsz 7, która została zaprojektowana specjalnie do zadań transportowych do Tiangong - Niebiańskiego Pałacu. Wszystkie fazy lotu przebiegły bez zbędnych problemów i niecałe siedem godzin później statek kosmiczny z zaopatrzeniem zadokował do portu głównego modułu stacji o nazwie Tianhe.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Misja miała na celu dostarczenie na powstającą stację ok. 7 t zapasów i zaopatrzenia, w tym sprzętu istotnego do uruchomienia nowych modułów. Była powiązana także z planowanym kolejnym długoterminowym pobytem tajkonautów na stacji orbitalnej, który winien rozpocząć się w czerwcu br., w ramach misji Shenzhou 14. Głównym towarem przetransportowanym w ramach operacji był prowiant oraz oprzyrządowanie do eksperymentów naukowych.

Obecnie stacja jest niezamieszkała, gdyż załoga misji Shenzhou 13 powróciła na Ziemie w połowie kwietnia br. Podczas wizyty tajkonautów w ramach Shenzhou 14 do modułu Tianhe zostaną dołączone człony laboratoryjne Wentian i Mentian.

Czytaj też

Omawiany lot był szóstym z jedenastu zaplanowanych misji mających na celu budowę trzymodułowej stacji Tiangong oraz 15. startem ChRL w obecnym roku kalendarzowym (drugi w 2022 r. z chińskiego kosmodromu Wenchang). Według obecnych planów ukończenie stacji ma nastąpić jeszcze w tym roku. Ma ona funkcjonować na niskiej orbicie okołoziemskiej przez co najmniej 10 lat.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama