Reklama

Komunikacja

USA zwiększa bezpieczeństwo łączności satelitarnej

Fot. US Air Force [af.mil]
Fot. US Air Force [af.mil]

W ostatnich dniach amerykański koncern Boeing zakończył testy wojskowego systemu Protected Tactical Enterprise Service (PTES), który został zaprojektowany w celu ochrony naziemnej łączności satelitarnej przed atakami zakłócającymi, czyli tzw. jammingiem. Beneficjentem nowego systemu od Boeinga mają być w głównej mierze Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych (USSF).

Reklama

W ostatnich dniach amerykański koncern Boeing podał do wiadomości publicznej informację o zakończeniu testów wojskowego systemu Protected Tactical Enterprise Service (PTES), który został zaprojektowany w celu ochrony naziemnej łączności satelitarnej przed atakami zakłócającymi, czyli tzw. jammingiem. Według dostępnych informacji celem była demonstracja bezproblemowej i chronionej łączności satelitarnej, poprzez zintegrowanie systemu z działającym na orbicie satelitą komercyjnym.

Reklama
Reklama

Przeprowadzone testy były pierwszymi, które obejmowały wszystkie możliwości end-to-end (systemu komunikacyjnego, w którym tylko nadawca i odbiorca zna treść wiadomości) i zintegrowanie oprogramowania z operującym na orbicie satelitą, a następnie ćwiczenia zdolności do odpierania ataków zakłócających łączność. Udany test potwierdził odpowiednią zdolność działania systemu z obecną architekturą satelitów telekomunikacyjnych Departamentu Obrony USA.

Czytaj też

Opisywane próby zostały wykonane w laboratorium Joint Satellite Engineering Center, znajdującym się w ośrodku wojskowym Aberdeen Proving Ground w stanie Maryland. System PTES został opracowany przez amerykański koncern na podstawie kontraktu zawartego z US Air Force w 2018 r., opiewającego na 383 mln USD.

Jest to znaczący krok naprzód w demonstrowaniu wstępnych możliwości do dostarczenia tych krytycznych narzędzi komunikacyjnych naszym członkom służby. Zdolność do rozszerzenia obecnej konstelacji szerokopasmowej w połączeniu z potencjałem do wprowadzenia odporności, znacznie zwiększy naszą zdolność do pozostania w kontakcie w spornych środowiskach.
Charlotte Gerhart, szefowa Delta Acquisition Tactical SATCOM w Space Systems Command

W skali ogólnej system ma działać w oparciu o konstelację satelitarną Wideband Global Satcom (WGS), która obejmuje satelity telekomunikacyjne zapewniające pojemność komunikacyjną, łączność i elastyczność siłom zbrojnym USA. Satelity te działają w zaprogramowanym spektrum częstotliwości pasma X i Ka.

W swoim działaniu system korzysta z zabezpieczonego protokołu transmisji Protected Tactical Waveform (PTW), opracowanym na potrzeby rządu USA w oparciu o format komunikacji wielozakresowej. Umożliwia on bezpieczną łączność w rejonach prowadzenia walki bez narażenia żołnierzy na wykrycie ich pozycji po nadawanym sygnale. Według informacji podanych przez amerykański koncern PTES jest na dobrej drodze, aby osiągnąć pełną zdolność operacyjną w 2024 roku.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!