Reklama

Nawigacja

Nawigacja na Księżycu. Chińscy naukowcy z gotowym projektem

Międzynarodowa Stacja Badań Księżycowych. Wizja do 2045 r.
Międzynarodowa Stacja Badań Księżycowych. Wizja do 2045 r.
Autor. CNSA

Chińscy naukowcy przedstawili koncepcję budowy konstelacji satelitów nawigacyjnych krążących wokół Księżyca, które wsparłyby tajkonautów przebywających w przyszłej placówce badawczej w ramach międzynarodowego projektu ILRS.

Chiny we współpracy z Rosją oraz innymi państwami pracują nad projektem Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ang. International Lunar Research Station - ILRS), który ma stanowić konkurencję do amerykańskiego programu Artemis. Oprócz infrastruktury na Srebrnym Globie, kluczowa pozostaja technologia na orbicie, w tym służąca do nawigacji.

Zadania tego podjęli się chińscy naukowcy z Beijing Institute of Spacecraft System Engineering, którzy zaproponowali budowę konstelacji satelitów nawigacyjnych, krążących wokół naturalnego satelity Ziemi. Docelowo Chiny zamierzają umieścić 21 jednostek na 4 typach orbit. Zanim do tego dojdzie, projekt zakłada jednak fazy rozmieszczenia satelitów.

Reklama

Pierwsza z nich zakłada wyniesienie na wysoce eliptyczną orbitę 2 satelitów, które umożliwiłyby komunikację między Ziemią, a przyszłą infrastrukturą na południowym biegunie Księżyca. W dalszej kolejności planowane jest umieszczenie kolejnych 9 jednostek na 2 typach orbit, które wzmocnią nawigacę w regionie południowymu oraz umożliwi komunikację z Ziemią właściwie z dowolnego miejsce na Srebrnym Globie. Faza trzecia zakłada już konstelację 21 satelitów.

Na Ziemi dość ciężko wyobrazić sobie poruszanie się po nieznanym terenie bez korzystania z systemów nawigacyjnych, tj. GPS, BeiDou, Galileo lub GLONASS. Podobnie będzie w przypadku przyszłej infrastruktury na Księżycu. Chińscy naukowcy nie wskazali pmożliwej daty ukończenia budowy tego typu infrasruktury, natomiast wskazuje się lata 2030-2035.

Dlaczego? To właśnie w tym czasie Chiny zamierzają wysłać pierwszych ludzi na Księżyc, a następnie rozpocząć budowę stałej placówki. Warto podkreślić, że Chiny nie są jedynym krajem, który planuje konstelację satelitów nawigacyjnych. Podobne działania podjęli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz Europy.

Reklama

Międzynarodowa Stacja Badań Księżycowych

Chiny są liczącym się uczestnikiem międzynarodowego wyścigu o Księżyc. Flagową misją państwa jest Międzynarodowa Stacja Badań Księżycowych (ILRS), której projekt jest realizowany we współpracy z Rosją. Porozumienie między państwami zostało podpisane jeszcze w 2021 r., a od tego momentu trwają prace badawcze nad przyszłą bazą. Do inicjatywy ILRS dołączyły także inne państwa, tj. Wenezuela, Pakistan, Egipt lub Białoruś.

W ostatnim czasie Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna (CNSA) opublikowała film z wizualizacją przyszłej stacji na naturalnym satelicie Ziemi. Wideo rozpoczyna się od fragmentów historycznych misji kosmicznych: radzieckiej Luna-1, amerykańskiej Apollo-11 oraz chińskich Chang’e-1, Chang’e-3, Chang’e-4 i Chang’e-5. ”T_ym razem nie zadowalają nas już zwykłe wizyty, jesteśmy tu na długoterminową eksplorację._” - czytamy na wyświetlonych napisach.

Film przedstawia wizję bazy na Księżycu w perspektywie do 2035 r. Wówczas na powierzchnie naturalnego satelity Ziemi znajdą się pierwsze elementy infrastruktury, w tym centrum dowodzenia, stacje badawcze lub instalacje energetyczne. W dalszej perspektywie nastąpi znaczący rozwój placówki.

Źródło: South China Morning Post / Space24.pl

Reklama
Reklama

Komentarze