Reklama

Nawigacja

Współdziałanie systemów nawigacji satelitarnej Rosji i Chin. Zawarto umowę

Autor. kremlin.ru

W pakiecie kilkunastu międzyrządowych porozumień zawartych na początku lutego br. między Rosją a Chinami znalazła się umowa dotycząca komplementarności narodowych systemów globalnej nawigacji satelitarnej (GNSS) - GLONASS i BeiDou. Długoterminowym celem rosyjsko-chińskiej współpracy w tym segmencie ma być dopełnianie się obu systemów w realizacji usług nawigacyjnych i zapewnianiu ich wyższej jakości - włączając w to wymienne korzystanie z sygnałów obu konstelacji satelitarnych.

Reklama

Podczas rosyjsko-chińskiego spotkania na najwyższym szczeblu, które miało miejsce 4 lutego br. w Pekinie (między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a chińskim przywódcą Xi Jinpingiem) przyjęto pakiet 16 dokumentów międzyrządowych, w tym międzyresortowych i handlowych. W tym kontekście zaprezentowano przede wszystkim wspólne oświadczenie o partnerstwie obu państw i zacieśnieniu relacji międzynarodowych. W pakiecie znalazła się jednak też umowa o współpracy w celu zapewnienia komplementarności systemów nawigacyjnych - rosyjskiego GLONASS i chińskiego BeiDou (Compass).

Reklama

Porozumienie zostało podpisane między przedstawicielami rosyjskiego państwowego przedsiębiorstwa Roskosmos (pełniącego rolę agencji kosmicznej) oraz Komisji ds. Chińskiego Systemu Nawigacji Satelitarnej. Zakładane dopełnianie się użytkowanego przez Rosję systemu GLONASS i chińskiego BeiDou ma znaczenie przede wszystkim w kontekście realizacji usług zarezerwowanych dla podmiotów rządowych.

Czytaj też

Zgodnie z porozumieniem, przewidywana jest wymienność sygnałów nawigacyjnych GLONASS i Beidou, umożliwiająca polepszenie dokładności i niezawodność świadczonych usług oraz większą stabilność dostępu do nich - zwłaszcza w sytuacji zakłócenia funkcji jednego z systemów (również w czasie konfliktu). Jednym z podanych warunków komplementarności jest dostosowanie systemowych skali czasu GLONASS i Beidou. "Obie strony będą wspólnie koordynować przebieg programowania, aby zmaksymalizować wykorzystanie zasobów obu systemów w przyszłości - na przykład, gdy satelita BeiDou obejmuje obszar Moskwy w godzinach od 07:00 do 09:00 , satelita systemu GLONASS mógłby zostać uwolniony od tego zadania, aby objąć obszar Petersburga w tym samym okresie lub przejąć Moskwę od 10:00 do 12:00 " – oznajmił Clark Shu, ekspert ds. telekomunikacji z University of Electronic Science and Technology of China (w wypowiedzi dla dziennika South China Morning Post).

Reklama

Rosyjski i chiński system globalnego pozycjonowania i nawigacji ma charakter dual-use (podwójnego zastosowania) - korzystają z nich zarówno użytkownicy wojskowi, jak i cywilni. Konstelacja GloNaSS (Globalnaja Nawigacjonnaja Sputnikowaja Sistema) składa się z 24 satelitów rozmieszczonych na trzech płaszczyznach orbitalnych, które uzupełnia część naziemna. Chiński system BeiDou z kolei jest bardziej zasobny w satelity (35 - dla porównania, 31 satelitów działa w amerykańskim systemie GPS).

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze