Reklama

Obserwacja Ziemi

Chiny: nowe Yaogany na orbicie. Lipcowe wzmocnienie kosmicznego rozpoznania

Fot. english.gov.cn
Fot. english.gov.cn

W ostatnich dniach Chińska Republika Ludowa przeprowadziła udany start systemu nośnego Długi Marsz 2D, którego zadaniem było wyniesienie w przestrzeń kosmiczną trzech urządzeń z serii Yaogan 35 (03) o niejasnym przeznaczeniu. Był to już 88. udany start orbitalny, jaki został wykonany w obecnym roku na świecie.

Reklama

Chiny starają się stale zwiększać swoje zdolności obserwacji Ziemi, czego przejawem jest ostatni start orbitalny wykonany z ośrodka lotów kosmicznych Xichang, który znajduje się w prowincji Syczuan, w południowej części kraju. Rakieta nośna Długi Marsz 2D opuściła wyrzutnię 29 lipca 2022 r. o godz. 15:28 czasu polskiego. Klientem, dla którego wykonano lot było Ministerstwo Obrony Narodowej Chin.

Reklama

Jak to bywa w przypadku misji z wojskowym ładunkiem na pokładzie, szczegóły dotyczące startu są skąpe. Według dostępnych informacji wiadomo, że instrumenty z powodzeniem osiągnęły orbitę o wysokości ok. 500 km nad Ziemią i nachyleniu 34,99º. Pierwszy stopień rakiety po wykonanym zadaniu spadł na Ziemię, rozbijając się o jej powierzchnie na terenie północno-zachodnich Chin.

Trzy nowe satelity dołączyły do trzeciej serii urządzeń Yaogan 35, które rozmieszczono w listopadzie ubiegłego roku oraz w czerwcu 2022 r. Konstelacja Yaogan jest chińską siecią urządzeń obserwacyjnych, które oprócz zadań na rzecz obronności kraju mogą wykonywać także obserwacje naszej planety w zakresie monitorowania statków i kutrów rybackich, ewidencji gruntów, szacowania wielkości plonów czy w zarządzaniu kryzysowym. Cała konstelacja liczy w tym momencie ponad 90 satelitów, które znajdziemy na wysokości od 480 km do nawet 1200 km nad Ziemią.

Reklama

Czytaj też

Opisywane wydarzenie było 26. udanym startem orbitalnym ChRL w obecnym roku. Ponadto system Długi Marsz 2D po zakończonej misji Yaogan 35 (03) mógł pochwalić się już 61 wykonanymi operacjami. To najmniejsza pod kątem rozmiaru funkcjonująca rakieta z rodziny Długi Marsz i jest wykorzystywana głównie do wynoszenia niewielkich ładunków na LEO. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest to niemal niezawodny system, gdyż na swoim koncie ma odnotowano tylko jedno niepowodzenie startu, co miało miejsce w grudniu 2016 r.

Do końca bieżącego roku kalendarzowego zauważamy, że przed Chinami jeszcze jest sporo pracy. W planach władz jest przeprowadzenie sumarycznie ponad 50. lotów orbitalnych, a Pekin dopiero co przekroczył półmetek wyznaczonego celu. Z ważniejszych wydarzeń, jakie mają odbyć się w tym roku, to będzie m.in. ukończenie stacji Tiangong poprzez przyłączenie ostatniego modułu o nazwie Mengtian („marzenie o niebiosach").

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama