Reklama

Obserwacja Ziemi

Chiny wystrzeliły nowe satelity. Czy rekord zostanie pobity?

Chiny, Długi Marsz 2D, rakiety, satelity
Start rakiety Długi Marsz 2D
Autor. CASC

W ostatnich tygodniach Chiny przeprowadziły kilka startów rakiet nośnych, których celem było wyniesienie nowych satelitów różnego przeznaczenia. Do tej pory z Państwa Środka zostało wystrzelonych łącznie 46 systemów nośnych.

We wtorek, 24 września br. o godzinie 4:31 czasu polskiego z platformy morskiej u wybrzeży miasta Haiyang w prowincji Shandong wystartowała rakieta Jielong-3, której zadaniem było umieszczenie na orbicie synchronicznej ze Słońcem (SSO) nowych satelitów teledetekcyjnych.

W owiewce systemu nośnego od China Rocket (spółka zależna od China Aerospace Science and Technology Corporation) znalazło się łącznie 8 jednostek, głównie dla klientów komercyjnych. Według portalu Spacenews.com, system nośny posiada 31 m wysokości oraz masę startową 140 t. Na orbitę SSO Jielong-3 jest w stanie wynieść to 1,5 t.

Reklama

Zaledwie dzień później, 25 września br. o godzinie 1:33 czasu polskiego z Jiuquan Satellite Launch Center na Pustyni Gobi firma CAS Space (podmiot zależny od Chińskiej Akademii Nauk) przeprowadziła start rakiety Kinetica-1 (inaczej Lijian-1). Celem misji było wyniesienie na orbitę SSO kolejnych 5 satelitów, w tym 3 radarowe oraz 2 meteorologiczne.

Według Chińskiej Akademii Nauk (CAS) czterostopniowy system nośny Lijian-1 na paliwo stałe jest w stanie wynieść 1,5 t na 500-kilometrową orbitę synchronicznej ze Słońcem. Debiut rakiety miał miejsce w 2022 r., a podczas swojego drugiego startu pobiła ówczesny rekord w Chinach pod względem liczby wyniesionych satelitów podczas jednej misji - 26 jednostek. Wynik ten został jednak szybko pobity.

Reklama

27 września br. z tego samego kosmodromu wystartowała rakieta Długi Marsz 2D, która wyniosła na niską orbitę okołoziemską (LEO) satelitę Shijian-19, który jest dość interesującym ładunkiem. Jednostka ma na pokładzie różne nasiona roślin, które będą nastawiona na kosmiczne warunki, tj. promieniowanie słoneczne. Naukowcy chcą odpowiedzieć na pytanie, czy tego typu środowisko wpłynie na wykształcenie się mutacji.

Shijian-19 został opracowany przez Chińską Akademię Technologii Kosmicznych (CAST) i waży około 3,5 t. Jednostka jest zdolna powrócić na Ziemię, nadając się do ponownego użytku. Według Spacenews.com, misja obejmowała również wyniesienie technologii z innych państw, jak Pakistan lub Tajlandia.

Chiny spróbują pobić rekord

Wyniesienie satelity Shijian-19 było 46 lotem przeprowadzonym przez Chiny w 2024 r. Warto dodać, że w lutym China Aerospace Science and Technology Corporation opublikowało tzw. Blue Book, czyli serię informacji na temat prowadzonych badań i planów dotyczących różnych sektorów gospodarki.

Z dokumentów wynika, że rok 2024 ma być przełomowy dla chińskiego sektora kosmicznego nie tylko z uwagi na zapowiedziane debiuty nowych systemów nośnych, ale również na planowane 100 lotów orbitalnych rakiet nośnych, co będzie rekordem Państwa Środka.

Reklama

Oprócz regularnych startów systemów nośnych, chińskie start-upy pracują nad nowymi rakietami, których testy również miały miejsce we wrześniu br. Przykładem był test prototypowego segmentu „hopper” do rakiety Zhuque-3 od firmy Landspace lub pierwszego stopnia do systemu Nebula-1 od Deep Blue Aerospace.

Reklama

Komentarze

    Reklama