Reklama

Systemy Nośne

Chiński start-up o krok bliżej debiutu rakiety Zhuque-3

Zhuque-3 VTVL-1 podczas pierwszej próby w styczniu 2024 r.
Zhuque-3 VTVL-1 podczas pierwszej próby w styczniu 2024 r.
Autor. Landspace

Chiński start-up Landspace poinformował o udanym teście protypowego segmentu „hopper” w ramach projektu rakiety Zhuque-3. W przyszłości system nośny posłuży m. in. do wynoszenia satelitów komunikacyjnych w ramach budowy megakonstelacji stanowiących konkurencję dla sieci Starlink od SpaceX.

Testowany hopper, określany również jako Zhuque-3 VTVL-1, wystartował w czwartek 12 sierpnia około godziny 6:00 czasu polskiego z Jiuquan Satellite Launch Center na pustyni Gobi. Segment osiągnął rekordowy dla projektu pułap 10 km. Na tej wysokości silniki zostały wyłączone, aby rozpocząć fazę swobodnego opadania. Około 4,5 m nad powierzchnią ponownie uruchomiono jednostki napędowe w celu wyhamowania oraz lądowania.

Blisko 3-minutowy lot był drugą próbą przeprowadzoną na prototypie Zhuque-3 VTVL-1. Podczas pierwszej osiągnięto pułap 350 m, natomiast od tego momentu Landspace wprowadziło znaczne modyfikacje. Przykładem są tzw. płetwy widoczne na szczycie hoppera, które są wykorzystywane do sterowania i stabilizowania rakiety podczas fazy opadania.

Reklama

Docelowo Zhuque-3 będzie dwustopniową rakietą o średnicy 4,5 m, długości 76,6 m i masie startowej 660 t. W rakiecie znajdzie się dziewięć silników Tianque-12B zasilanych mieszanką ciekłego metanu i ciekłego tlenu.

System nośny będzie mógł wynieść na LEO do 21 t ładunku w wersji nieprzeznaczonej do ponownego użycia oraz 18,3 t w przypadku odzyskiwania pierwszego stopnia. Pierwszy lot Zhuque-3 powinien odbyć się już w 2025 r.

Przypomnijmy, że Landspace to chiński start-up, który dokonał przełomu na globalnym rynku kosmicznym. Zhuque-2 to bowiem pierwsza rakiet napędzana mieszanką ciekłego metanu i ciekłego tlenu (methalox), która może pochwalić się osiągnięciem orbity.

Oprócz technologii rakietowych, firma skupia się również na satelitach. W maju br. Międzynarodowy Związek Teleinformatyczny zarejestrował wniosek Landspace dotyczący planowanej budowy megakonstelacji satelitów telekomunikacyjnych HONGHU-3, składającej się z 10 tys. jednostek na 160 płaszczyznach orbitalnych. Tego typu projekty mają stanowić konkurencją dla sieci Starlink od firmy SpaceX.

Reklama

Landspace to niejedyny podmiot w Chinach, który pracuje nad rakietą nośną wielokrotnego użytku. W czerwcu 2024 r. podobną próbę zaliczyła Szanghajska Akademia Technologii Lotów Kosmicznych (SAST), której hopper osiągnął pułap 12 km.

W obiegu informacyjnym pojawiają się już pewne informacje wskazujące na parametry techniczne przyszłej rakiety od SAST. Średnica systemu ma wynosić około 4 m, a cała konstrukcja będzie napędzane 7 silnikami LongYun na methalox od chińskiego start-upu Jiuzhou Yunjian. Również w tym przypadku start zapowiadany jest na 2025 r.

Źródło: Spacenews.com / Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!