Reklama

Europa stawia na bezpieczeństwo. Zapowiedź strategicznego projektu

ESA, Europejska Agencja Kosmiczna, Europa, Polska, Josef Aschbacher, Michał Baranowski
Od prawej: Michał Baranowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii; Josef Aschbacher, dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Autor. W. Kaczanowski/Space24.pl

Podczas wydarzenia „3rd ESA Security Conference” w Warszawie miał miejsce panel dyskusyjny z udziałem Josefa Aschbachera, dyrektora generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej, oraz Michała Baranowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. W rozmowie nie zabrakło zapowiedzi nowych projektów na rzecz bezpieczeństwa Europy.

14 i 15 kwietnia 2025 r. Warszawa stała się europejskim centrum dyskusji na temat bezpieczeństwa kosmicznego w ramach wydarzenia „3rd ESA Security Conference” (Trzecia Konferencja Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Kosmicznej).

Rozmowy były okazją do wymiany poglądów na temat strategicznych celów Europy, prezentacji polskiego przemysłu oraz rozmów w kuluarach. Na agendzie znalazł się również panel dyskusyjny z udziałem Josefa Aschbachera, dyrektora generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej, oraz Michała Baranowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Reklama

Europa z nowym pomysłem na satelity

Josef Aschbacher poruszył kwestię działań Europejskiej Agencji Kosmicznej na rzecz bezpieczeństwa Starego Kontynentu we współpracy z Komisją Europejską, w tym szczególnie z unijnym komisarzem ds. obrony i przestrzeni kosmicznej Andriusem Kubiliusem.

Owocem współpracy jest projekt nowej konstelacji satelitów obserwacyjnych, które pozwolą na wykonywanie wysokiej jakości zdjęć w podczerwieni. Aschbacher dodał, że celem jest zbieranie danych w częstotliwości co 20-30 minut. Jak zauważył dyrektor, podobne działania prowadzą Stany Zjednoczone i Chiny. Europa musi podążyć tą samą drogą, dbając o niezależność w pozyskiwaniu danych satelitarnych, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa.

Projekt był już konsultowany z państwami członkowskimi Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dyrektor generalny ESA przekazał, że dyskusje na ten temat toczyły się w ubiegłym roku, m. in. z Wielką Brytanią, Niemcami i Włochami.

Reklama

Zapowiedziany projekt jest na bardzo wczesnym etapie, natomiast już tej jesieni może osiągnąć kamienie milowe. Josef Aschbacher powiedział, że we współpracy z komisarzem Andriusem Kubiliusem utworzona została specjalna grupa zadaniowa, a instytucje pracują nad pozyskaniem funduszy.

Temat ma zostać poruszony podczas Rady Ministerialnej ESA w listopadzie 2025 r. w Bremie oraz podczas kolejnej edycji w 2028 r. ESA oraz Komisja Europejska będą również pracować na rzecz pozyskania środków w ramach MMF (Multiannual financial framework). Josef Aschbacher ma nadzieje, że konstelacja będzie jednym ze sztandarowych projektów, do których obecnie można zaliczyć Copernicus, Galileo lub IRIS².

Projekt funkcjonuje pod dwiema roboczymi nazwami. Unia Europejska określa go jako ”EO (red.-Earth Observation) Government Services”, natomiast Europejska Agencja Kosmiczna - ”European Resilience from Space Constellation”. „To dokładnie to samo” - stwierdził Aschbacher.

Reklama

Satelity dla Polski

Przypomnijmy, że wydarzenie było kluczowe z perspektywy Polski. 15 kwietnia Creotech Instruments S.A. podpisał kontrakt z Europejską Agencją Kosmiczną na realizację projektu CAMILA – Country Awareness Mission in Land Analysis. Wartość umowy wynosi blisko 52 mln EUR. Celem kontraktu jest budowa narodowej konstelacji co najmniej trzech satelitów obserwacyjnych, rozwój infrastruktury naziemnej, wyniesienie satelitów na orbitę oraz kompleksowe zarządzanie misją kosmiczną. Więcej informacji TUTAJ.

Reklama

Komentarze

    Reklama