Reklama

Obserwacja Ziemi

Europejska Agencja Kosmiczna nawiązała współpracę z UEFA

Autor. UEFA

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) będzie współpracować z Unią Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa tłumów kibiców podczas wydarzeń sportowych, dzięki satelitom do obserwacji Ziemi, komunikacji oraz nawigacji. Jest to od dawna wyzwanie dla władz cywilnych wspomaganych przez kluby piłkarskie. Obie strony mają również wspólnie zbadać, jak przestrzeń kosmiczna może pomóc w promowaniu piłki nożnej oraz zrównoważonego rozwoju. Umowa obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku.

Reklama

W ostatnich dniach Europejska Agencja Kosmiczna oraz UEFA (najwyższy organ zarządzający piłką nożną na starym kontynencie), poinformowały, że zawarły porozumienie dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa kibiców piłkarskich podczas organizowanych meczów. Jest to pierwsza w historii umowa pomiędzy organizacją zajmującą się badaniem przestrzeni kosmicznej a organizacją sportową. Współpraca ma na celu sprostaniu kluczowym wyzwaniom m.in. z zakresu bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju sportu i generowania nowych możliwości poprzez wspólne wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań. Jak zaznaczają obie strony, zapewnienie bezpieczeństwa tłumów jest od dawna wyzwaniem dla władz cywilnych, które dzięki umowie zyskuje nowe możliwości.

Reklama
Reklama

Wsparcie przy zapewnieniu bezpieczeństwa mają zapewnić europejskie satelity służące do obserwacji Ziemi. Jak czytamy w komunikacie ESA, urządzenia na orbicie mogą pomóc w monitorowaniu przemieszczania się tłumów z przestrzeni kosmicznej i zidentyfikować, kiedy tłumy (najczęściej kilkudziesięciu tysięcy osób) gromadzą się w tzw. "wąskich gardłach" przepływu ludzi wokół stadionów. Dane dostarczane przez satelity, będą przekazywane do takich służb jak Policja i dzięki temu umożliwią osobom za to odpowiedzialnym podejmowanie odpowiedniejszych decyzji. Oprócz tego satelity telekomunikacyjne pozwolą odciążyć sieci komunikacyjne w trakcie dużych wydarzeń, a jednostki nawigacyjne pomogą śledzić tłumy w czasie rzeczywistym.

Czytaj też

Jak pokazuje historia, przepełnienie i tłumy na stadionach były od zawsze głównym problemem dla sił bezpieczeństwa. W ramach tego UEFA co jakiś czas wprowadzała nowe miany i rozwiązania mające na celu rozwiązać ten problem, natomiast w dalszym ciągu pozostają pewne luki do wypełnienia. Połączenie zdjęć satelitarnych z danymi społeczno-ekonomicznymi i innymi informacjami, takimi jak np. pogoda zdecydowanie zwiększy poziom bezpieczeństwa, a zebrane dane będą również przechowywane w celu wsparcia planowania przyszłych wydarzeń na obiektach sportowych.

Jesteśmy przekonani, że to partnerstwo z ESA przyniesie niesamowitą wartość dla UEFA. Dzięki niemu możemy zająć się niektórymi z kluczowych wyzwań strategicznych europejskiej piłki nożnej, wykorzystując wiedzę, sieć i zasoby innowacyjnego pioniera, jakim jest ESA, oraz zbadać możliwości wspólnej współpracy przy tworzeniu istotnych i namacalnych rozwiązań. Partnerstwo to podkreśla również ambicję UEFA do pielęgnowania nowych rodzajów współpracy w celu jeszcze szybszego dostosowania się do naszych obecnych i przyszłych wyzwań.
Andrea Traverso, dyrektor UEFA ds. zrównoważenia finansowego i badań

Przypomnijmy, że infrastruktura satelitarna Europejskiej Agencji Kosmicznej dotycząca przeznaczona do obserwacji Ziemi (satelity Sentinel programu Copernicus), telekomunikacji (np. Eutelsat) i nawigacji (Galileo) oferuje wiele zdolności, które wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Pomagają w reagowaniu na katastrofy klimatyczne jak powodzie czy pożary lasów, ale także są wykorzystywane w rolnictwie i nawet przy zwykłej podróży do pracy, kiedy używamy do tego Google Maps czy GPS, dlatego warto w nie inwestować.

Sentinel 1A - Image: ESA/Copernicus [sentinel.esa.int]
Sentinel 1A - Image: ESA/Copernicus [sentinel.esa.int]

Warto przy tym zaznaczyć, że program Copernicus jest często przedstawiany jako przykład udanej współpracy sektorowej między Komisją Europejską i Europejską Agencją Kosmiczną. System pozostaje obecnie największym dostawcą danych z obserwacji Ziemi na świecie i podczas, gdy UE jest u steru tego programu w zakresie monitorowania środowiska, ESA opracowuje, buduje i zapewnia operacyjność konstelacji satelitów Sentinel.

Czytaj też

Źródło: UEFA/ESA

Reklama

Komentarze

    Reklama