Reklama

Obserwacja Ziemi

Europejski satelita przesłał pierwsze zdjęcia. Zapewni kluczowe dane

Autor. ESA/X

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że nowy satelita unijnego programu Copernicus przesłał pierwsze zdjęcia. Jednostka Sentinel-2C została wyniesiona 5 września br.

W pierwszym tygodniu września 2024 r. na orbitę trafił nowy satelita przeznaczony do obserwacji Ziemi. Wyniesienie jednostki zostało przeprowadzone z ośrodka startowego w Gujanie Francuskiej za pomocą systemu nośnego Vega. Był to przy okazji ostatni lot tej rakiety nośnej, która pozostawała w służbie od 2012 r. Niedługo po starcie ESA potwierdziła, że misja zakończyła się sukcesem.

Reklama

Satelita Sentinel-2C został rozmieszczony na orbicie okołoziemskiej na wysokości ok. 780 km i tym samym jako trzeci dołączył do konstelacji Sentinel-2 działającej w programie Copernicus. W ostatnich dniach Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała pierwsze obrazy, które zostały zarejestrowane przez opisywaną jednostkę. Warto zaznaczyć, że uzyskiwane przez tego satelitę obrazy mogą obejmować nawet obszar o szerokości 290 km, a rozdzielczość sięga 10 m.

Podobnie, jak pozostałe dwa urządzenia (Sentinel-2A i Sentinel-2B), wyposażony jest w zaawansowaną kamerę, która obserwuje planetę w różnych zakresach fal. „Mimo, że to dopiero początek misji, jakość pierwszych zdjęć już przerosła oczekiwania” - czytamy w komunikacie ESA. „Podczas, gdy satelity Sentinel-2 będą nadal służyć Copernicusowi przez wiele lat, już patrzymy w przyszłość, rozwijając kolejne instrumenty - Sentinel-2 Next Generation” - dodano.

Reklama

Przypomnijmy, że program Copernicus to realizowany przez Komisję Europejską na rzecz UE program obserwacji Ziemi. Jego celem jest zapewnienie mieszkańcom Starego Kontynentu wiedzy o aktualnym stanie planety i zmianach na Ziemi. Jest jednocześnie gwarancją naszego bezpieczeństwa oraz wyrazem troski o ziemski glob. Pierwsze komponenty przedsięwzięcia uruchomiono w roku 2008 r.

Dane z satelitów programu Copernicus są wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań, m.in. w rolnictwie, monitorowaniu jakości wody, zarządzaniu klęskami żywiołowymi, w tym pożarami lasów, erupcjami wulkanów czy powodziami. W ostatnich tygodniach mogliśmy kraje Europy ponownie mogły tego doświadczyć m.in. za sprawą powodzi w Europie Środkowej, w tym na Południu Polski, oraz rozległych pożarów w Portugalii.

Autor. Europejska Agencja Kosmiczna

„Jesteśmy w kontakcie ze służbami w dotkniętych klęską państwach UE. Dzięki systemowi satelitarnemu Copernicus zapewniliśmy wczesne ostrzeganie zagrożonym obszarom już od 10 września. Do 13 września wysłaliśmy ponad 100 ostrzeżeń do władz w regionie. Na wniosek pięciu państw członkowskich uruchomiliśmy usługi szybkiego reagowania na obszarach objętych powodzią” - zaznaczył Komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz podczas debaty w Parlamencie Europejskim.

Reklama

Josef Aschbacher, pełniący funkcję dyrektora generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej, podczas swojej ostatniej wizyty w Polsce, która odbyła się 19 września br., zapowiedział, że agencja zaproponuje budowę europejskiego systemu dostarczającego informacji na potrzeby zarządzania kryzysowego. Jego zdaniem polskie rozwiązania w tym obszarze są inspirujące. Więcej szczegółów w tym temacie znajdą państwo TUTAJ.

Źródło: ESA/Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!