ICEYE dostarczy satelity dla Wojska Polskiego. Znamy szczegóły umowy

Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej
14 maja br. Agencja Uzbrojenia podpisała umowę na dostawę dla Wojska Polskiego Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi w programie MikroSAR. Technologię dostarczy konsorcjum w składzie składające się z firmy ICEYE Polska i Wojskowych Zakładów Łączności Nr 1.
Przedmiotem umowy jest budowa narodowych zdolności rozpoznawczych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie pozyskiwania radarowych danych obrazowych w oparciu o systemy satelitarne wykorzystujące radar z syntetyczną aperturą (SAR). Zakup satelitów radarowych znacząco zwiększy wszechstronność i efektywność systemu rozpoznania Sił Zbrojnych RP, umożliwiając uzyskanie pełniejszego obrazu sytuacji operacyjnej.
W oficjalnym komunikacie poinformowano, że firma ICEYE, jako lider, jest odpowiedzialny za dostawę segmentu kosmicznego (3 satelitów). WZŁ-1, jako członek Konsorcjum, dostarczy segment naziemny wraz z anteną satelitarną na przyczepie. Kontrakt zawiera również opcję zakupu kolejnych trzech satelitów oraz Mobilnego Segmentu Naziemnego. Łączna wartość zawartej umowy to 860 mln PLN brutto.
Wyniesienie pierwszego satelity jest planowane jeszcze w 2025 roku (najprawdopodobniej w październiku), zaś start kolejnych jest przewidziany na 2026 r. „Wszystkie satelity zostaną umieszczone na orbicie heliosynchronicznej SSO, która ze względu na parametry orbitalne pozwala na dogodne pozyskiwanie danych obrazowych, natomiast ilość satelitów, w połączeniu z uprzednio pozyskanymi przez SZ RP systemami, zapewni niski interwał rewizyt.” - opisała Agencja Uzbrojenia.
Jesteśmy obecni na uroczystości podpisania umowy na dostawę Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi w programie #MikroSAR 🛰 między @AgencjaUzbr a @ICEYE i #WZŁ1 Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1
— Space24 (@Space24pl) May 14, 2025
W wydarzeniu biorą udział wicepremier i szef @MON_GOV_PL Władysław Kosiniak-Kamysz… pic.twitter.com/nwf4aoNdfw
„To wielki dzień dla Sił Zbrojnych RP i Polski, ponieważ zyskują pełną niezależność w rozpoznaniu i obrazowaniu radarowym. Jesteśmy dumni, że Polak założył taką firmę jak ICEYE. Jesteśmy również pewni, że pozyskujemy zdolności absolutnie najlepsze na świecie. Wolność i niepodległość obroni tylko niezależność i innowacyjność, a zastosowania pozyskiwanej dziś technologii mają znaczenie nie tylko wojskowe, ale również gospodarcze.” - podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.
„Umowa na 860 mln zł z polskimi firmami, to wypełnienie naszego zobowiązania, że 50% finansów na uzbrojenia będzie trafiało do polskich firm. My jako wojsko będziemy widzieli to, co jest nam potrzebne. Ale to są także korzyści dla obrazowania w innych obszarach.” - dodał Paweł Bejda, sekretarz stanu w MON.
„Polska dołącza do małego klubu państw, które posiadają niezależne zdolności obserwacji Ziemi. Wojna na Ukrainie pokazała, że technologie satelitarne są kluczowe. Satelity pozwalają wykonywać zdjęcia z rozdzielczością 25 cm. […] Cieszy mnie to, że są to systemy projektowane i budowane przez polskich inżynierów i w Polsce.” - skomentował Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE.
Technologia SAR jest bezcenna dla krajów leżących na takich szerokościach geograficznych jak Polska. Aktywne sensory satelitów radarowych mogą bowiem pozyskiwać zobrazowania dniem i nocą, a także niezależnie od zachmurzenia. ICEYE to producent i operator obecnie największej na świecie sieci satelitów obserwacyjnych, które są wyposażone w radary z syntetyczną aparaturą (SAR), dostarczające dane radarowe w niemal rzeczywistym czasie.
Takijeden
To jest bardzo, bardzo ważny zakup dla naszej armii, który skokowo zwiększy nasze zdolności, jeśli chodzi o rozpoznanie.