Reklama

Obserwacja Ziemi

ICEYE wprowadza do sprzedaży kompletne systemy satelitarne

Wizualizacja satelity ICEYE-X1 na orbicie. Iliustracja: ICEYE
Wizualizacja satelity ICEYE-X1 na orbicie. Iliustracja: ICEYE

Firma ICEYE posiada w przestrzeni kosmicznej największą na świecie konstelację satelitów obserwacji Ziemi wyposażonych w radary z syntetyczną aperturą (SAR). Do tej pory przedsiębiorstwo skupiało się na oferowaniu klientom zobrazowań oraz powiązanych z nimi produktów i usług, przede wszystkim analitycznych. Teraz wprowadza do swojej oferty kompletne systemy satelitarne, które będą mogły być dostarczone nabywcy w ciągu kilku miesięcy od złożenia zamówienia.

Reklama

Fińsko-polski operator satelitarny ogłosił właśnie utworzenie całkowicie nowej linii biznesowej wykorzystującej dotychczasowe doświadczenia w projektowaniu i budowie satelitów na potrzeby własnej konstelacji. Zadaniem tej części firmy będzie dostarczanie w pełni operacyjnych systemów satelitarnych klientom, którym zależy na budowaniu własnych, autonomicznych zdolności w zakresie orbitalnej obserwacji Ziemi z wykorzystaniem technologii SAR.

Reklama

Nowa oferta ICEYE kierowana jest do rządów oraz dużych międzynarodowych korporacji. Nabywca będzie mógł zdecydować, ile własnych urządzeń chciałby umieścić w kosmosie, i czy chce obsługiwać je samodzielnie, czy też powierzyć to zadanie kontrolerom misji z ICEYE pracującym w warszawskim Centrum Operacji Satelitarnych firmy.

Czytaj też

„Wprowadziliśmy pionierskie zmiany w zakresie projektowania, testowania i budowy statków kosmicznych, a także w dziedzinie elektroniki oraz wykonywania obliczeń na orbicie, dzięki czemu możemy produkować wysoce wydajne, mniejsze i tańsze satelity SAR, które spełnią wymagania międzynarodowych klientów w dziedzinie obrazowania" – mówi Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE – „uważnie obserwujemy rynek i odpowiadamy na wyraźną potrzebę na tak skrojoną ofertę".

Reklama

Za nową linię biznesową przedsiębiorstwa odpowiedzialny będzie Steve Young, człowiek z wieloletnim doświadczeniem w branży kosmicznej, który na nowe stanowisko przeszedł z funkcji wiceprezesa ds. rozwoju biznesu i sprzedaży ICEYE. „Satelity SAR od ICEYE widzą w dzień i w nocy oraz przy złej pogodzie. Przed ich okiem bardzo trudno się ukryć. Żaden inny podmiot na świecie nie dostarcza tak szybko, tak zaawansowanych mikrosatelitów SAR. Cieszymy się mogąc zaoferować nasze urządzenia na rzecz misji klientów i umożliwić nabywcom niezależną kontrolę nad tak niezawodnym źródłem informacji" – tłumaczy Young.

ICEYE z powodzeniem dostarczył już kompletne systemy satelitarne dla kilku międzynarodowych klientów, wliczając w to dwa satelity wystrzelone w maju 2022 r., przekazane Brazylijskim Siłom Powietrznym (BAF). BAF są ich właścicielem i będą wykorzystywać pozyskiwane z nich dane do celów związanych z ochroną środowiska i bezpieczeństwem narodowym. Ze względu na niemal permanentne zachmurzenie utrzymujące się nad niektórymi obszarami Ameryki Południowej, satelity radarowe stanowią jedyne skuteczne rozwiązanie w kwestii niezakłóconego zbierania potrzebnych danych.

Czytaj też

Natomiast w grudniu 2021 r. przedsiębiorstwo ICEYE nawiązało współpracę z kanadyjską firmą MDA Ltd. celem dostarczenia satelity SAR dla potrzeb budowy komercyjnego systemu obserwacji Ziemi nowej generacji znanego jako CHORUS. W tym przypadku satelita ICEYE będzie współdziałał ze skanującym rozległe obszary i pracującym w paśmie C satelitą SAR produkcji MDA. Obydwie jednostki będą podążać tą samą ścieżką orbitalną nad Ziemią, co umożliwi im współpracę w zakresie operacji typu „cross-cue". W tym modelu jeden satelita skanuje bardziej pobieżnie szeroki obszar i na podstawie zbieranych przez niego danych typowane są lokalizacje, którym drugi satelita przygląda się ze znacznie większą precyzją, zbierając dane o istotnie wyższej rozdzielczości.

W kontrze do tradycyjnych sensorów optycznych satelity radarowe ICEYE, każdy o masie około 100 kg, mogą wielokrotnie w ciągu dnia pozyskiwać zobrazowania powierzchni Ziemi w wysokiej rozdzielczości, przy wszystkich warunkach oświetleniowych i pogodowych. Obrazy mogą być zbierane dla bardzo rozległych obszarów rzędu tysięcy kilometrów kwadratowych lub dla małych, precyzyjnie określonych rejonów zainteresowania. Zdjęcia pozyskiwane w trybie obrazowania w wysokiej rozdzielczości są na tyle szczegółowe, że można na nich dostrzec zmiany na powierzchni Ziemi tak subtelne jak np. odciski butów na polu czy ślady pojazdów na piasku.

Źródło: Materiały prasowe ICEYE

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Laky

    Brać ! Dodatkowo dla wojska 💪👏😍😉😉😉😉

Reklama