Reklama

Obserwacja Ziemi

Iran oferuje Rosji kolejne satelity

Autor. Roskosmos/Flickr

W ostatnim czasie na orbitę za pomocą rakiety Sojuz 2.1b trafił irański satelita teledetekcyjny. Nie minęło dużo czasu, a strona rosyjska poinformowała o tym, że Iran „stworzy” dla Federacji Rosyjskiej kolejne trzy urządzenia. Według zapewnień władz wszystkie z nich będą użytkowane dla obserwacji powierzchni kraju i testowania łączności, jednakże nie można wykluczyć wojskowego zastosowania.

Reklama

Jak poinformowała rosyjska agencja prasowa TASS, Federacja Rosyjska mogłaby pozyskać niedługo kolejne trzy urządzenia obserwacyjne irańskiego pochodzenia. Należy jednak do tej informacji podchodzić z pewnym dystansem, gdyż satelity te są opracowywane w oparciu o rosyjską myśl techniczną z pewnym współudziałem irańskich instytucji naukowych.

Reklama

Kilka dni temu na orbitę trafił satelita o nazwie Chajjam, który był pierwszym efektem kilkuletniej i zarazem tajnej współpracy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej z rosyjskimi rządowymi i wojskowymi podmiotami. Według danych zebranych przez amerykański wywiad wynika, że posłuży on do zbierania wojskowych danych wywiadowczych na temat Ukrainy, lecz Rosja podtrzymuje stanowisko, że będzie on wykorzystywany do celów naukowych oraz m.in. monitorowania irańskich pól uprawnych.

W przypadku kolejnych urządzeń, które mają zostać dostarczone przez Iran, czytamy, że ich przeznaczenie będzie przede wszystkim powiązane z nauką, włączając także obserwację Ziemi, monitorowanie środowiska naturalnego oraz weryfikowanie sprawności kanałów łączności satelitarnej. Ma to być realizacja wieloletnich planów Federacji Rosyjskiej we współpracy z irańskimi naukowcami. Nowe urządzenia będą najprawdopodobniej również wyposażone w kamery wielospektralne produkcji NPK Barl o rozdzielczości przestrzennej 1,2 m.

Reklama

Niewykluczone jest to, że także i nowe instrumenty będą wykorzystywane do rozpoznania pozycji ukraińskich wojsk i sprzętu celem próby uzyskania przewagi informacyjnej nad Kijowem.

Czytaj też

Niedawny start systemu nośnego Sojuz 2.1b z irańskim satelitą na pokładzie odbył się 9 sierpnia br. z kosmodromu Bajkonur o godz. 7:52 czasu lokalnego. Pojazd został wzbogacony o stopień wyższy Fregat, a wewnątrz owiewki znalazło się także siedemnaście innych satelitów, w większości będących projektami naukowo-badawczymi rosyjskich uniwersytetów. Ładunki zostały umieszczone na niesprecyzowanej orbicie (najpewniej LEO). Agencja prasowa IRNA (Islamic Republic News Agency) niedługo po przeprowadzeniu startu misji poinformowała o otrzymaniu pierwszych danych telemetrycznych przez irańskie naziemne stacje odbiorcze.

Źródło: TASS/Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama