Reklama

Obserwacja Ziemi

Izraelska technologia radarowa wzmocni bezpieczeństwo Singapuru

Autor. ISRO

W niedzielę (30 lipca br.) indyjska rakiet PSLV z powodzeniem wyniosła na niską orbitę okołoziemską siedem satelitów należących do Singapuru. Najważniejszym ładunkiem użytecznym w misji był ważący 360 kg satelita obserwacyjny DS-SAR, wyposażony w radar z syntetyczną aperturą. Warto zauważyć, że przy budowie urządzenia, oprócz podmiotów z Singapuru, uczestniczyła izraelska firma Israel Aerospace Industries (IAI).

Reklama

W niedzielę, 30 lipca br. o godzinie 3:00 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan wystartowała czterostopniowa, indyjska rakieta nośna PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) z powodzeniem wyniosła na niską orbitę okołoziemską (LEO) siedem satelitów opracowanych i należących do różnych podmiotów z Singapuru. Najważniejszym ładunkiem użytecznym w misji PSLV-C56 był satelita obserwacyjny DS-SAR, wyposażony w radar z syntetyczną aperturą (SAR). Według komunikatów, lot przebiegł bezproblemowo, a już około 20 minut po starcie wszystkie ładunki zostały umieszczone na docelowej wysokości.

Reklama
Reklama

Satelita DS-SAR powstał dzięki współpracy Agencji Nauki i Technologii Obronnych (Defence Science and Technology Agency; DSTA), będącej częścią Ministerstwa Obrony Singapuru, grupy ST Engineering oraz firmy Israel Aerospace Industries. Wynik współpracy pomiędzy państwowym ośrodkiem a prywatną firmą będzie skutkował wykorzystaniem dostarczonych danych satelitarnych przez różne agencje rządowe, co m.in. ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa morskiego, w tym wykrywania wycieków ropy. ST Engineering natomiast użyje zdjęć do świadczenia usług dla prywatnych klientów komercyjnych.

Czytaj też

Powyższe urządzenie waży 360 kg i jest wyposażone w radar z syntetyczną aperturą (SAR), który został opracowany przez izraelską firmę Israel Aerospace Industries (IAI). Przypomnijmy, że technologia radaru SAR nie potrzebuje przejrzystego, bezchmurnego nieba do gromadzenia zdjęć. Tego typu satelity są w stanie prowadzić swoje obserwacje przez całą dobę i we wszystkich warunkach pogodowych.

Satelita DS-SAR
Satelita DS-SAR
Autor. ISRO

Oprócz opisanego wyżej satelity, rakieta PSLV wyniosła na niską orbitę okołoziemską jeszcze 6 innych urządzeń, tj.:

  • demonstracyjny satelita VELOX-AM, opracowany przez Uniwersytet Technologiczny Nanyang;
  • mikrosatelita ARCADE (27U) zaprojektowany i zbudowany przez Uniwersytet Technologiczny Nanyang we współpracy z konsorcjum INSPIRE, który posiada moduł napędowy na paliwo stałe na bazie jodu;
  • satelita demonstracyjny SCOOB-II typu CubeSat (3U), zaprojektowany i opracowany przez zespół studencki w Centrum Badań Satelitarnych z wyżej wymienionego uniwersytetu;
  • nanosatelita NuLIoN (3U) umożliwiający bezproblemowy dostępu do Internetu Rzeczy (Internet of Things; IoT);
  • nanosatelita Galassia-2 (3U) opracowany przez Narodowy Uniwersytet Singapuru, którego głównym zadaniem jest wykonanie łącza międzysatelitarnego z satelitą TeLEOS 1;
  • satelita ORB-12 STRIDER, który powstał dzięki międzynarodowej współpracy, a jego misja polega na demonstracji nowoczesnego systemu napędowego dla małych konstelacji satelitarnych.

Czytaj też

Misja PSLV-C56 była 58. lotem systemu Polar Satellite Launch Vehicle oraz 6. lotem orbitalnym Indii w tym roku. Warto również zauważyć, że start ten miał miejsce około dwa tygodnie po rozpoczęciu księżycowej misji tego państwa - Chandrayaan-3. W piątek, 14 lipca br. system nośny Launch Vehicle Mark-III (LVM3) wystartował z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w Sriharikota, wynosząc tym samym w przestrzeń kosmiczną technologię, której zadaniem będzie zademonstrowanie możliwości bezpiecznego lądowania i poruszania się po powierzchni Księżyca. Jeśli misja się powiedzie, Indie staną się czwartym państwem na świecie (po USA, Chinach i Rosji), któremu udało się wylądować bezpiecznie na Księżycu.

Źródło: ISRO / Space24.pl

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama