Reklama

Obserwacja Ziemi

Izraelskie satelity dla Azerbejdżanu. Zawarto porozumienie

Autor. Israel Aerospace Industries

W ostatnich dniach Azerska Agencja Kosmiczna (Azercosmos) pozyskała dwa satelity szpiegowskie od Izraela w ramach programu Azersky-2. Wartość umowy została określona na kwotę 120 mln USD.

Reklama

Miniony weekend już na zawsze zapisze się w historii nie tylko Izraela, ale i całego świata. 7 października br. bojownicy Hamasu zdołali przekroczyć zabezpieczenia oddzielające Strefę Gazy od Izraela i zaatakować na obszarach w południowej części kraju. Zaledwie kilka dni wcześniej doszło do podpisania umowy między izraelską firmą Israel Aerospace Industries (IAI) i Azerską Agencją Kosmiczną, na podstawie której w ramach programu satelitarnego Azersky-2, agencja pozyskała dwa elektrooptyczne satelity z serii OptSat-500, które posłużą do wsparcia działań wywiadowczych.

Reklama

Początkowo nie podano wartości umowy, natomiast zachodnie media potwierdziły, że jej łączna wartość to 120 mln USD. Nowe urządzenia mają zastąpić wcześniej użytkowanego satelitę Pleiades Neo firmy Airbus, który został wyniesiony na orbitę jeszcze w 2014 r. Łączność z tą jednostką została zerwana, dlatego Azercosmos musiał pozyskać nowe zdolności w tym zakresie. Z dostępnych informacji wynika, że nowe satelity do obserwacji Ziemi od Izraela zostaną umieszczone na orbicie kolejno w 2026 i 2028 r. Wiemy także, że będą one w stanie dokonywać zobrazowań Ziemi o rozdzielczości 50 cm, a także, że ich okres operacyjny wynosi 7 lat.

Czytaj też

Zgodnie z umową, IAI przekaże technologię i wiedzę specjalistyczną w zakresie budowy i obsługi satelitów. „Ten projekt jest wyjątkowy zarówno dla Azercosmos, jak i Israel Aerospace Industries, i niewątpliwie przyczyni się do rozwoju współpracy w domenie kosmicznej między naszymi krajami” - powiedział w oświadczeniu Samaddin Asadov, prezes Azercosmos. „Uważam naszą współpracę za ważny krok w rozwoju kapitału ludzkiego i technologii kosmicznych w kraju.” - dodał.

Reklama

Warto podkreślić, że program Azersky-2 obejmuje długoterminowe partnerstwo biznesowe między izraelską firmą a agencją Azercosmos w zakresie innowacji, przedsiębiorczości, systemu akademickiego i badawczego w dziedzinie kosmosu. Umowa jest również ważna ze względu na to, że przybliża izraelskie zdolności wywiadowcze do granicy z Iranem.

Czytaj też

Podpisanie umowy miało miejsce podczas 74. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Na wydarzeniu doszło także do podpisania umowy między Azerska Agencja Kosmiczna a Polską Agencją Kosmiczną (POLSA) w zakresie pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Przewiduje ono m.in. utworzenie wspólnych grup roboczych w obszarze budowy i rozwoju stacji naziemnych oraz organizację Dni Przemysłu Kosmicznego w Polsce i w Azerbejdżanie.

Reklama
Reklama

Komentarze