Reklama

Obserwacja Ziemi

Japonia wyniosła nowego satelitę. Będzie śledzić Koreę Północną

Autor. Mitsubishi Heavy Industries via Twitter

Japonia wyniosła na orbitę okołoziemską nowego satelitę szpiegowskiego IGS Optical 8, którego celem jest obserwacja Ziemi i zbieranie danych wywiadowczych. Nowa jednostka będzie stanowić znaczące wsparcie w śledzeniu działań Korei Północnej.

Reklama

W piątek, 12 stycznia br. około godziny 5:40 czasu polskiego system nośny H-IIA wyniósł na orbitę synchroniczną ze Słońcem satelitę IGS (Information Gathering Satellite) Optical-8, którego posłuży nie tylko do obserwacji Ziemi w celach cywilnych, ale również do zbierania danych wywiadowczych dla wojska Japonii. Według Reuters, był to 48 lot rakiety od momentu wprowadzenia jej do czynnej służby w 2001 r.

Reklama
Reklama

Na moment pisania artykułu nie zostały podane dokładne informacje na temat specyfikacji technicznych satelity. Zagraniczne media dodają, że jednostka zostanie z pewnością wykorzystana do celów szpiegowskich przy wykorzystaniu instrumentów optycznych. Warto dodać, że Japonia posiada również podobne satelity z serii IGS wyposażone w radar, czego przykładem była wyniesiona w styczniu 2023 r. jednostka IGS Radar-7.

Czytaj też

Poprzednia jednostka optyczna IGS Optical-7 trafiła na orbitę w 2020 r. Przypomnijmy, że ogniwem zapalnym do rozpoczęcia programu IGS był rok 1988 r., kiedy Korea Północna przeprowadziła próbę rakietową nad terytorium Japonii. Zadaniem tego typu urządzeń jest w głównej mierze ostrzeganie przed takimi zagrożeniami również w dzisiejszych czasach, gdyż Kim Dzong Un jest coraz odważniejszy w swoich próbach rakietowych. Obecnie satelity te przekazują również sygnały ostrzegawcze w przypadku katastrof naturalnych.

Dwustopniowa rakieta H-IIA posiada układ napędowy zasilany mieszanką ciekłego wodoru oraz ciekłego tlenu. W opisywanej misji wzięła udział konfiguracja H2A 202. Trzycyfrowa liczba tej wersji oznacza specyfikację techniczną, którą należy czytać w następujący sposób: pierwsza liczba oznacza liczbę stopni - 2, druga liczbę boosterów zasilanych paliwem ciekłym - 0, a trzecia liczbę boosterów SRB-A zasilanych paliwem stałym - 2.

Źródło: Reuters / Space24.pl

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze