Obserwacja Ziemi
Japonia wyniosła nowego satelitę. Będzie śledzić Koreę Północną
Japonia wyniosła na orbitę okołoziemską nowego satelitę szpiegowskiego IGS Optical 8, którego celem jest obserwacja Ziemi i zbieranie danych wywiadowczych. Nowa jednostka będzie stanowić znaczące wsparcie w śledzeniu działań Korei Północnej.
W piątek, 12 stycznia br. około godziny 5:40 czasu polskiego system nośny H-IIA wyniósł na orbitę synchroniczną ze Słońcem satelitę IGS (Information Gathering Satellite) Optical-8, którego posłuży nie tylko do obserwacji Ziemi w celach cywilnych, ale również do zbierania danych wywiadowczych dla wojska Japonii. Według Reuters, był to 48 lot rakiety od momentu wprowadzenia jej do czynnej służby w 2001 r.
🚀 H-IIA F48 lifts off with IGS Optical 8 spy satellite atop from Tanegashima https://t.co/3RuHDzyYM9 pic.twitter.com/H4wr36uhsV
— China 'N Asia Spaceflight 🚀𝕏 🛰️ (@CNSpaceflight) January 12, 2024
Na moment pisania artykułu nie zostały podane dokładne informacje na temat specyfikacji technicznych satelity. Zagraniczne media dodają, że jednostka zostanie z pewnością wykorzystana do celów szpiegowskich przy wykorzystaniu instrumentów optycznych. Warto dodać, że Japonia posiada również podobne satelity z serii IGS wyposażone w radar, czego przykładem była wyniesiona w styczniu 2023 r. jednostka IGS Radar-7.
Czytaj też
Poprzednia jednostka optyczna IGS Optical-7 trafiła na orbitę w 2020 r. Przypomnijmy, że ogniwem zapalnym do rozpoczęcia programu IGS był rok 1988 r., kiedy Korea Północna przeprowadziła próbę rakietową nad terytorium Japonii. Zadaniem tego typu urządzeń jest w głównej mierze ostrzeganie przed takimi zagrożeniami również w dzisiejszych czasach, gdyż Kim Dzong Un jest coraz odważniejszy w swoich próbach rakietowych. Obecnie satelity te przekazują również sygnały ostrzegawcze w przypadku katastrof naturalnych.
Dwustopniowa rakieta H-IIA posiada układ napędowy zasilany mieszanką ciekłego wodoru oraz ciekłego tlenu. W opisywanej misji wzięła udział konfiguracja H2A 202. Trzycyfrowa liczba tej wersji oznacza specyfikację techniczną, którą należy czytać w następujący sposób: pierwsza liczba oznacza liczbę stopni - 2, druga liczbę boosterów zasilanych paliwem ciekłym - 0, a trzecia liczbę boosterów SRB-A zasilanych paliwem stałym - 2.
Źródło: Reuters / Space24.pl
Czytaj też
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!