Reklama

Obserwacja Ziemi

Maroko pozyska satelitę szpiegowskiego od Izraela?

Rakieta Shavit-2
Rakieta Shavit-2
Autor. The Prime Minister’s Office of Israel

Jak donoszą zagraniczne media, firma Israeli Aerospace Industries (IAI) podpisała umowę z Marokiem na przekazanie satelity szpiegowskiego Ofek-13, który zastąpi dwa satelity obserwacyjne Mohammed VI-A and Mohammed VI-B.

Jak podaje Reuters, powołujący się na marokańskie media, Israeli Aerospace Industries (IAI) podpisała umowę z Marokiem, w ramach której firma przekaże znajdującego się już na orbicie okołoziemskiej satelitę Ofek-13. Umowa miałaby opiewać na 1 mld USD.

Ofek-13 został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w marcu 2023 r. przy pomocy systemu nośnego Shavit-2. Start został wykonany z Bazy Lotniczej Palmachim, znajdującej się w środkowej części Izraela. Satelita jest wyposażony w radar z syntetyczną aperturą (SAR). Technologia ta pozwala na skanowanie terenu przy pomocy wiązki radarowej może przenikać przez chmury i gromadzić dane nawet w warunkach zaciemnienia danego obszaru na Ziemi.

Reklama

Maroko dysponuje obecnie satelitami obserwacyjnymi Mohammed VI-A and Mohammed VI-B, które zostały zbudowane przez koncerny Airbus Defence and Space oraz Thales Alenia Space na platformie AstroSat-1000. Wystrzelenie pierwszego z nich miało miejsce w 2017 r. na pokładzie europejskiej rakiety Vega z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. W ten sam sposób Mohammed VI-B trafił na niską orbitę okołoziemską rok później.

Mohammed VI-A oraz Mohammed VI-B są urządzeniami dual-use, przeznaczonymi zarówno do celów cywilnych, jak i militarnych. Władze posiłkują się ich instrumentami m. in. dla nadzorowania granic i linii brzegowej, wspierania rolnictwa czy monitorowania zasobów naturalnych kraju.

Pozyskanie nowego satelity przez Maroko, który zastąpi obecnie wykorzystywane wydaje się niezbędne, gdyż szacowany czas życia Mohammed VI-A oraz Mohammed VI-B wynosi 5 lat, a zatem i tak został już przekroczony. W swoim materiale Reuters zaznaczył jednak, że ani Szef izraelskiej misji dyplomatycznej w Rabacie, ani Ministerstwo Spraw Zagranicznych Maroka nie odpowiedziało na prośbę o komentarz agencji prasowej.

Reklama

Informacje o możliwym porozumienie Maroko - IAI pojawiły się jeszcze w lutym 2024 roku m. in. na łamach portalu Space in Africa, który powołując się na francuskie Le Tribune, poinformował, że Maroko podpisało umowę z izraelską firmą na budowę nowego satelity obserwacyjnego w grudniu 2023 roku. Portal zaznaczył jednak, że informacja podobnie nie została potwierdzona przez strony.

Inną perspektywę podaje The Jerusalem Post, który powołując się na francuskie raporty, stwierdził, że umowa została podpisana jeszcze pod koniec ubiegłego lata przed rozpoczęciem operacji Izraela - „Żelazne Miecze”.

Reklama

Oficjalne źródła są dość oszczędne w przekazywaniu informacji. Interesujące wydają się zapowiedzi o zakupie obecnie funkcjonującego satelity, zamiast zamówieniu nowego. Ciekawy również wydaje się kierunek współpracy z Izraelem, który może być pokłosiem dotychczasowych relacji między państwami w kontekście zakupów zbrojeniowych. Sytuacja jest zatem dość skomplikowana, co wymaga dalszej obserwacji oraz analizy.

Źródło: Reuters / Space in Africa / The Jerusalem Post

Reklama

Komentarze

    Reklama