Reklama

Obserwacja Ziemi

Satelita polskiej firmy stracony w misji Transporter-9?

Autor. SpaceX\Flickr

Z ostatnich informacji wynika, że niektóre z satelitów wyniesionych w ramach misji Transporter-9, realizowanej przez firmę SpaceX, nie zostały z powodzeniem umieszczone w przestrzeni kosmicznej i tym samym zostały utracone. Jednym z urządzeń był satelita wrocławskiej spółki SatRev. Na ten moment nie doczekaliśmy się komunikatu polskiej spółki w tej sprawie.

Reklama

11 listopada br. amerykańska firma SpaceX przeprowadziła misje o nazwie Transporter-9, której celem było wyniesienie łącznie 90 satelitów dla różnych klientów z całego świata, w tym także podmiotów z polskiego sektora kosmicznego. Tego dnia system nośny Falcon 9 wystartował z amerykańskiej bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii i zaliczył kolejny udany lot. Jak dowiedzieliśmy się kilka tygodni później, nie wszystko poszło jednak zgodnie z planem.

Reklama

Firma Momentus ogłosiła 5 grudnia br., że trzy z pięciu satelitów nie zostały uwolnione z jej zasobnika o nazwie Vigoride, znajdującego się w górnym stopniu Falcona 9. Przypomnijmy, że opracowany kilka lat temu pojazd transferowy firmy Momentus może wynieść do 750 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Spółka nie wymieniła w komunikacie nazw utraconych urządzeń, lecz w późniejszym oświadczeniu opisano, że chodzi o jednostki AMAN-1, JINJUSat-1 i Picacho. Pierwszy ze wskazanych satelitów AMAN-1/STORK-7 to należący do polskiej firmy kosmicznej - SatRev. Na obecną chwilę nie doczekaliśmy się oficjalnego komentarza wrocławskiej spółki w tej sprawie. „Doceniamy i dziękujemy SpaceX za pracę i współpracę w dostarczaniu informacji niezbędnych do wsparcia naszego trwającego dochodzenia ws. prawdopodobnej przyczyny napotkanych problemów” - czytamy w oświadczeniu firmy Momentus.

Reklama

Czytaj też

Satelita AMAN-1/STORK-7 to 4 kilogramowy satelita obserwacyjny średniej rozdzielczości do 5 m/px rozmiaru cubesat 3U, który został wyposażony w 28 perowskitowych ogniw słonecznych firmy Saule Technologies. Firma SatRev zbudowała ową jednostkę dla rządu Omanu jako zamiennik wcześniejszego satelity AMAN, który został utracony w wyniku awarii LauncherOne firmy Virgin Orbit w styczniu br.

Oprócz opisywanego satelity, w ramach misji Transporter-9 na orbitę trafiły także inne urządzenia, należące do polskich spółek kosmicznych. Był to stworzony w Gliwicach przez firmę KP Labs mikrosatelita do obserwacji Ziemi Intuition-1, komputer pokładowy Antelope, który został umieszczony platformie ION włoskiej firmy D-Orbit, a także nowe jednostki radarowe (SAR) fińsko-polskiej spółki ICEYE. Ostatni z podmiotów może pochwalić się mianem światowego lidera w radarowej technologii satelitarnej.

Czytaj też

Źródło: Momentus, Space News, Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze