Reklama

Obserwacja Ziemi

Sentinel-4 z nowym spektrometrem od Airbusa

Artystyczna ilustracja satelity Sentinel-4 działającego już na orbicie
Artystyczna ilustracja satelity Sentinel-4 działającego już na orbicie
Autor. Europejska Agencja Kosmiczna

Airbus Defence and Space dostarczył Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pierwsze wielospektralne (ultrafiolet, światło widzialne i bliska podczerwień) urządzenie pomiarowe Sentinel-4/UVN. W przyszłym roku zostanie ono zintegrowane z satelitą Meteosat Third Generation Sounder (MTG-S1). Zebrane przez niego dane zwiększą wiedzę na temat jakości powietrza, którym oddychamy w Europie.

Reklama

Przyrząd będzie stale monitorował z orbity geostacjonarnej najważniejsze gazy śladowe i aerozole, przesądzające o jakości powietrza w Europie i Afryce Północnej. Gazy śladowe, które będzie monitorować to: dwutlenek azotu (NO2), ozon (O3), dwutlenek siarki (SO2), formaldehyd, glioksal i aerozole, które są niezbędne do oceny jakości powietrza. Rozwojem i produkcją spektrometru Sentinel-4 dla programu Copernicus zajmowały się zakłady Airbusa w Ottobrunn/Monachium. Zrozumienie składu atmosfery pomoże oceniać skutki zjawisk, takich jak pióropusze pyłu pustynnego, przenoszenie na duże odległości zanieczyszczeń atmosferycznych, w tym pyłków, a także pióropusze pyłu z erupcji wulkanów.

Reklama
Informacje zebrane przez instrument Sentinel-4 pomogą decydentom w kształtowaniu europejskiej polityki w zakresie zdrowia publicznego i bezpieczeństwa ruchu lotniczego w celu ochrony obywateli Europy. Połączenie satelity geostacjonarnego i instrumentu takiego jak Sentinel-4 oznacza, że pomiary gazów śladowych w atmosferze ziemskiej można będzie wykonać nad Europą w rekordowym czasie około 1 godziny.
Philippe Pham, szef działu obserwacji satelitarnej i nauki o Ziemi w firmie Airbus
Reklama

Sentinel-4 to spektrometr o wysokiej rozdzielczości i krótkim czasie rewizyty, działający w trzech pasmach obejmujących ultrafiolet (305-400 nm), widzialne (400-500 nm) i bliskie zakresy długości fal podczerwieni (750-775 nm). Pierwszy egzemplarz instrumentu znajdzie się na pokładzie satelity MTG-S1, którego start zaplanowano na 2024 r. Drugi egzemplarz dopiero powstanie, gdyż poleci na orbitę na pokładzie MTG-S2, w 2034 r. Celem obu misji jest zapewnienie dostępności danych dla europejskich naukowców przez dwie dekady.

Airbus
Satelitarny instrument do monitoringu powietrza Sentinel-4/UVN.
Autor. Airbus

Czytaj też

Zarówno pojazd kosmiczny, jak i instrument będą obsługiwane przez EUMETSAT, Europejską Organizację Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych. Inżynierowie budujący Sentinela-4 wykorzystali doświadczenia z produkcji poprzednich instrumentów dla ESA, takich jak Sciamachy i Tropomi (pokładowy Sentinel-5P), również zbudowanych przez Airbusa.

Misja Sentinel-4 to inicjatywa Unii Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej, która zapewnia stały monitoring atmosfery nad Europą. Razem z amerykańską misją TEMPO (Tropospheric Emissions: Monitoring of Pollution) oraz południowokoreańską GEMS (Geostationary Environment Monitoring Spectrometer) dostarczy naukowcom ważnej wiedzy na temat jakości powietrza na dużych obszarach półkuli północnej.

Źródło: Airbus

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!