Reklama

Obserwacja Ziemi

SpaceX wyniesie na orbitę polskiego mikrosatelitę EagleEye

Ilustracja: Creotech Instruments S.A. [creotech.pl]
Ilustracja: Creotech Instruments S.A. [creotech.pl]

W ostatnich dniach polska spółka kosmiczna - Creotech Instruments podpisał umowę z niemiecką firmą Exolaunch, zapewniając tym samym wystrzelenie mikrosatelity EagleEye na orbitę okołoziemską. Exolaunch jest integratorem usług dla firmy Elona Muska – SpaceX, i to właśnie za pomocą rakiety tej firmy - Falcon 9 zostanie wykonane wyniesienie w kosmos pierwszej jednostki satelitarnej polskiej spółki.

Reklama

31 maja br. spółka Creotech Instruments poinformował o zawarciu umowy z firmą Exolaunch. Porozumienie zapewnia pośrednictwo niemieckiej spółki w obsłudze kampanii startowej dla mikrosatelity EagleEye, a jak dobrze wiemy jest ona integratorem usług dla firmy SpaceX. Na podstawie umowy o wartości 641 100 EUR PLN netto wyniesienie urządzenia polskiej spółki na orbitę okołoziemską zostanie przeprowadzone przy użyciu systemu nośnego Falcon 9. Według obecnych planów, omawiany mikrosatelita zostanie przekazany do integracji z rakietą do końca 2023 roku, natomiast sam start przewidziany jest na 2024 rok. Należy jednak pamiętać, że konkretna data zależy od dostawcy usługi wystrzelenia i zostanie podana w późniejszym terminie.

Reklama
Reklama

Przypomnijmy, że Creotech Instruments od 2020 r. opracowuje projekt 50 kg. satelity obserwacyjnego EagleEye w ramach własnej platformy w standardzie HyperSat. Platforma pozwala na prowadzenie różnego rodzaju misji, od technologicznych i naukowych, poprzez misje obserwacyjne i telekomunikacyjne, aż po misje w daleki kosmos. Za realizację programu EagleEye odpowiada zespół satelitarny Creotech Instruments składający się z ponad 80 specjalistów, w tym byłych pracowników NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej i Polskiej Agencji Kosmicznej. Montaż satelitów odbywa się w laboratoriach i clean-roomach spółki zlokalizowanych w Piasecznie pod Warszawą.

Czytaj też

W ramach prac nad satelitą EagleEye, platforma HyperSat wyposażona zostanie w teleskop optyczny, który opracowywany jest przez inną polską firmę – Scanway Sp. z o.o., podsystem komputera przygotowywane są przez Centrum Badań Kosmicznych PAN. „Teleskop umożliwi satelicie pozyskanie zdjęć o rozdzielczości rzędu jednego metra w pasmach widzialnym i podczerwonym, a dzięki zastosowaniu algorytmów bazujących na sztucznej inteligencji, możliwe będzie uzyskanie jeszcze wyższej jakości zdjęć" – sygnalizują partnerzy przedsięwzięcia.

Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Warto przypomnieć, że satelita EagleEye ma szansę stać się zalążkiem narodowej konstelacji obserwacji Ziemi, z kolei platforma mikrosatelitarna ma być wykorzystywana w przyszłych programach dla sektora bezpieczeństwa i obronności naszego kraju. EagleEye, jako komponent narodowego systemu satelitarnego zapewni pozyskiwanie wysokorozdzielczych danych na potrzeby rozpoznania pola walki, a zatem umożliwi dostarczanie różnym rodzajom Sił Zbrojnych RP, aktualnych informacji o charakterze operacyjnym i strategicznym.

Źródło: Creotech Instruments / Space24.pl

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama