Obserwacja Ziemi
SpaceX wyniesie na orbitę polskiego mikrosatelitę EagleEye
W ostatnich dniach polska spółka kosmiczna - Creotech Instruments podpisał umowę z niemiecką firmą Exolaunch, zapewniając tym samym wystrzelenie mikrosatelity EagleEye na orbitę okołoziemską. Exolaunch jest integratorem usług dla firmy Elona Muska – SpaceX, i to właśnie za pomocą rakiety tej firmy - Falcon 9 zostanie wykonane wyniesienie w kosmos pierwszej jednostki satelitarnej polskiej spółki.
31 maja br. spółka Creotech Instruments poinformował o zawarciu umowy z firmą Exolaunch. Porozumienie zapewnia pośrednictwo niemieckiej spółki w obsłudze kampanii startowej dla mikrosatelity EagleEye, a jak dobrze wiemy jest ona integratorem usług dla firmy SpaceX. Na podstawie umowy o wartości 641 100 EUR PLN netto wyniesienie urządzenia polskiej spółki na orbitę okołoziemską zostanie przeprowadzone przy użyciu systemu nośnego Falcon 9. Według obecnych planów, omawiany mikrosatelita zostanie przekazany do integracji z rakietą do końca 2023 roku, natomiast sam start przewidziany jest na 2024 rok. Należy jednak pamiętać, że konkretna data zależy od dostawcy usługi wystrzelenia i zostanie podana w późniejszym terminie.
Yesterday we signed a contract with Exolaunch, responsible for launching the EagleEye microsatellite into the Earth’s orbit. Exolaunch is an integrator of services for Elon Musk's company, SpaceX. With the help of its rocket, Falcon 9, our first microsatellite will be launched. pic.twitter.com/2c652915xH
— Creotech Instruments SA. (@CreotechSa) May 31, 2023
Przypomnijmy, że Creotech Instruments od 2020 r. opracowuje projekt 50 kg. satelity obserwacyjnego EagleEye w ramach własnej platformy w standardzie HyperSat. Platforma pozwala na prowadzenie różnego rodzaju misji, od technologicznych i naukowych, poprzez misje obserwacyjne i telekomunikacyjne, aż po misje w daleki kosmos. Za realizację programu EagleEye odpowiada zespół satelitarny Creotech Instruments składający się z ponad 80 specjalistów, w tym byłych pracowników NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej i Polskiej Agencji Kosmicznej. Montaż satelitów odbywa się w laboratoriach i clean-roomach spółki zlokalizowanych w Piasecznie pod Warszawą.
Czytaj też
W ramach prac nad satelitą EagleEye, platforma HyperSat wyposażona zostanie w teleskop optyczny, który opracowywany jest przez inną polską firmę – Scanway Sp. z o.o., podsystem komputera przygotowywane są przez Centrum Badań Kosmicznych PAN. „Teleskop umożliwi satelicie pozyskanie zdjęć o rozdzielczości rzędu jednego metra w pasmach widzialnym i podczerwonym, a dzięki zastosowaniu algorytmów bazujących na sztucznej inteligencji, możliwe będzie uzyskanie jeszcze wyższej jakości zdjęć" – sygnalizują partnerzy przedsięwzięcia.
Warto przypomnieć, że satelita EagleEye ma szansę stać się zalążkiem narodowej konstelacji obserwacji Ziemi, z kolei platforma mikrosatelitarna ma być wykorzystywana w przyszłych programach dla sektora bezpieczeństwa i obronności naszego kraju. EagleEye, jako komponent narodowego systemu satelitarnego zapewni pozyskiwanie wysokorozdzielczych danych na potrzeby rozpoznania pola walki, a zatem umożliwi dostarczanie różnym rodzajom Sił Zbrojnych RP, aktualnych informacji o charakterze operacyjnym i strategicznym.
Źródło: Creotech Instruments / Space24.pl