Obserwacja Ziemi
Ukraina kupuje satelitę od polsko-fińskiej firmy
ICEYE, polsko-fińskie przedsiębiorstwo, zawarło umowę z rządem ukraińskim i dotyczy zapewnienia szerokiego dostępu do jednego z satelitów spółki. Fundusze na ten zakup zostały pozyskane przez Fundację Charytatywną Serhija Prytuły, która w zaledwie trzy dni zebrała kilkanaście milionów dolarów na zakup bsp Bayraktar TB-2. Turecki producent zdecydował się na nieodpłatne przekazanie kolejnych dronów, dzięki czemu pieniądze zostały przeznaczone na pozyskanie satelity radarowego.
Serhij Prytuła, żołnierz Sił Zbrojnych Ukrainy, a przed wojną - znana w kraju osobowość telewizyjna - poinformował na Twitter'owym koncie i na stronie swojej fundacji, że jego organizacja zdecydowała się na zakup jednego z satelitów radarowych należących do polsko-fińskiej firmy ICEYE.
Jak czytamy z komunikatu, fundacja w czwartek 18 sierpnia podpisała umowę z firmą ICEYE. Wedle jej zapisów przedsiębiorstwo udzieliło Ukrainie pełnego, nieograniczonego dostępu (przy czym operatorem dalej pozostanie ICEYE) do jednego z satelitów SAR, który swoim zasięgiem obejmuje terytorium kraju. Ponadto Siły Zbrojne Ukrainy uzyskają także dostęp do zobrazowań satelitarnych pochodzących z całej konstelacji spółki, co pozwalałoby na dość częste orbitalne obserwowanie krytycznych obszarów frontu. Wszelkie te działania przyczynią się do wzmocnienia świadomości sytuacyjnej Kijowa i możliwości reakcji na rosyjskie ataki jak i przeprowadzanie kontruderzeń na wrogą instalację wojskową.
Czytaj też
Konstelacja satelitów ICEYE oferuje częstą rewizytę oraz wysoką jakość danych, które możemy pozyskiwać niezależnie od pogody i pory dnia. Naszymi satelitami 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu sterujemy z centrum operacji satelitarnych, które znajduje się w Warszawie.
Witold Witkowicz, dyrektor zarządzający w ICEYE Polska
Użytkowanie satelitów z syntetyczną aperturą radarową jest o tyle ważne w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej, gdyż ten obszar dość często jest zachmurzony, co uniemożliwia satelitom optycznym prowadzenie skutecznego rozpoznania. Ponadto satelity SAR pozwalają na wykonywanie analogicznej czynności także, gdy nad obserwowanym terytorium panuje noc.
ICEYE is providing the Government of Ukraine with access to its radar satellite imaging constellation. Read more on the agreement with @CharityPrytula in our press release. https://t.co/AajBp5QAej
— ICEYE (@iceyefi) August 18, 2022
Środki przeznaczone na pozyskanie satelity początkowo miały zostać wydane na zakup tureckich dronów klasy MALE Bayraktar TB-2. Zbiórka ta miała miejsce w dniach 22-24 czerwca bieżącego roku i została przeprowadzona we współpracy z wieloma celebrytami ukraińskimi. Zebrano wówczas 600 mln hrywien (17 mln USD), jednakże Baykar przekazał Siłom Zbrojnym Ukrainy za darmo trzy drony, dzięki czemu powyższa kwota mogła zostać w pełni przeznaczona na zakup satelity radarowego.
Za sprawą podpisanej umowy ICEYE kontynuuje swoje wysiłki, żeby zapewnić Ukrainie godne zaufania dane oraz wsparcie technologiczne. Głęboko wierzymy, że technologia SAR oraz możliwości, jakie ona daje, będą mieć istotną wartość dla rządu Ukrainy, co stało się możliwe dzięki zaangażowaniu Fundacji Charytatywnej Serhija Prytuli.
Rafał Modrzewski, CEO ICEYE
.@CharityPrytula
— Serhiy Prytula (@serhiyprytula) August 18, 2022
We bought a satellite for our Armed Forces 🇺🇦🛰
Details: https://t.co/8ZNxlQeMEt pic.twitter.com/Kl6wz3almB
Fundacja Charytatywna Serhija Prytuły powstała dwa lata temu jako charytatywny podmiot wspierający rodaków w dobie pandemii koronawirusa. Kolejnym ważnym punktem dla organizacji był wybuch pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Jego fundacja zajmuje się zbieraniem środków pieniężnych potrzebnych do zakupu uzbrojenia i dostawą wyposażenia - lornetek, dronów, kamizelek, środków ochrony osobistej, jedzenia i środków łączności - radiowej i satelitarnej dla Sił Zbrojnych Ukraińskiej na każdym jej szczeblu - od centrów dowodzenia po pododdziały walczącej armii. Ponadto organizuje pomoc humanitarną dla cywilów jak i zajmuje się przechowywaniem dóbr przed dostarczeniem ich do docelowych użytkowników. Fundacja Prytuły posiada cztery centra logistyczne, w tym jedno w Polsce - w Przemyślu.
ICEYE z powodzeniem wystrzeliło do tej pory 21 satelitów i obsługuje największą na świecie flotę komercyjnych satelitów z syntetyczną aperturą radarową. W czerwcu bieżącego roku podczas śniadania prasowego ICEYE zaprezentował korzyści wynikające z posiadania satelity SAR. Przedsiębiorstwo przedstawiło także ofertę dla Sił Zbrojnych RP - zaprononowało kompleksowe rozwiązanie obejmujące produkcję na potrzeby Polski konstelacji satelitów SAR wraz z segmentem naziemnym dla Narodowego Systemu Rozpoznania Satelitarnego. ICEYE zapewnia, że w razie oficjalnego zainteresowania ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej przedsiębiorstwo jest w stanie uzyskać pełną gotowość do wyniesienia pierwszych urządzeń w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Pierwsza faza rozwoju takiej konstelacji opierałaby się na wystrzeleniu od 2 do 4 instrumentów o wadze 120 kg i rozdzielczości przestrzennej do 25 cm. Oprócz samych satelitów oferta zawiera także stworzenie stacji naziemnej w Polsce (również mobilnej) oraz przeprowadzenie szkolenia dla personelu.
APSK
ICEYE nie jest polsko-fińska firma. Jest w 100% firmą fińską, założoną przez pracowników uniwersytetu Aalto w Espoo i finansowaną z fińskich funduszy. Na świecie jest wiele firm założonych przez osoby urodzone w Polsce, co nie czyni ich polskimi. Firma ICEYE rozwijała się bez pracowników z Polski, bez udziału inwestorów z Polski, ani bez R&D z Polski. Z Polską łączą ją założone wiele lat po powstaniu biura w Polsce oraz osoba Pana Modrzewskiego, który studiował na uniwersytecie Aalto.
Adam S.
Czujecie to? Ukraińcy kupili satelitę za pieniądze z publicznej zbiórki. Ze zrzutki. SATELITĘ! Teraz mogą zbierać kasę tylko na Gwiazdę Śmierci.
Gall Anonim
Mam 2 uwagi: 1. W artykule jest mowa o wykupieniu dostępu do satelity i zobrazowań radarowych z konstelacji satelitów Iceye. Nie odnotowałem informacji o przeniesieniu własności obiektu kosmicznego w rejestrze obiektów kosmicznych Narodów Zjednoczonych.. 2. Spółka Iceye jest spółką fińską z oddziałami m.in. w Polsce, nie jest podmiotem polskim wg struktury właścicielskiej. Pochodzenie jej Prezesa z Polski nie czyni jej z automatu polską. Pozdrawiam Redakcję.