Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: chiński reaktor jądrowy dla lotniskowca

Zdjęcie podglądowe
Zdjęcie podglądowe
Autor. Joint Staff/mod.go.jp

Zdjęcia satelitarne ujawniły, że Chińska Republika Ludowa zbudowała prototyp reaktora jądrowego, który miałby posłużyć do zasilania dużego okrętu wojennego. To kolejny dowód na to, że Państwo Środka dąży do stworzenia pierwszego w kraju lotniskowca napędzanego energią jądrową.

Chiny od lat starają się opracować nowe technologie, które zapewnią im miejsce w światowych czołówkach poszczególnych obszarów. Jednym z takich przykładów jest wojsko. Zdolności militarne są traktowane w kraju priorytetowo, głównie ze względu na nasilające się napięcia w relacjach z USA. W ostatnich dniach świat obiegły informacje o kolejnych postępach technologicznych Państwa Środka.

Reklama

Tym razem informacje dotyczą marynarki wojennej. Z niedawno opublikowanych zdjęć satelitarnych wynika, że ChRL zbudowała prototyp reaktora jądrowego do zasilania lotniskowca. Obecnie tylko Francja i Stany Zjednoczone posiadają okręty lotnicze zasilane energią jądrową, dlatego opracowanie takich zdolności sklasyfikowałoby Chiny jako kolejny kraj w tym elitarnym gronie.

Odkrycia dokonali naukowcy z Middlebury Institute of International Studies w Kalifornii. Podczas badania terenu górskiego na obrzeżach chińskiego miasta Leshan. Wcześniej podejrzewano, że Państwo Środka buduje w tym miejscu m.in. reaktor do produkcji plutonu. Zamiast tego naukowcy stwierdzili, że Chiny budują prototyp reaktora dla dużego okrętu wojennego. Władze Chin nie skomentowały tych doniesień.

Prototyp reaktora w Leshan jest pierwszym solidnym dowodem na to, że Chiny faktycznie rozwijają lotniskowiec napędzany energią jądrową” - skomentował Jeffrey Lewis, profesor w Middlebury i jeden z badaczy projektu. W badaniach naukowcy wzięli pod uwagę m.in. zdjęcia satelitarne (jedno z nich jest powyżej), dokumenty przetargowe, zlecone badania środowiskowe, a także skargi mieszkańców pobliskich miejscowości odnośnie hałasu i nadmiernego zapylenia.

Reklama

Z opisywanego raportu wynika, że reaktor już wkrótce ma być operacyjny. Badania nie dostarczają jednak wskazówek, kiedy mógłby zostać zbudowany i oddany do użytku chiński lotniskowiec o napędzie atomowym.

Należy zauważyć, że taki rodzaj napędu wydłuży zasięg operacyjny lotniskowca oraz zwiększy przestrzeń na paliwo i uzbrojenie. Taka technologia będzie dla władzy w Pekinie kolejnym symbolem prestiżu narodowego.

Państwo Środka posiada już okręty zasilane energią atomową. Zgodnie z raportem Pentagonu w 2022 r., Chiny miały 6 okrętów podwodnych o takim napędzie atomowym z pociskami balistycznymi na pokładzie, sześć uderzeniowych okrętów podwodnych napędzanych energią jądrową oraz 48 okrętów podwodnych napędzanych silnikami Diesla. Przewiduje się, że flota okrętów podwodnych Pekinu wzrośnie do 65 do 2025 roku i 80 do 2035 roku.

Co ciekawe, kilka miesięcy temu świat obiegły informacje, które wskazywały na zatonięcie jednego z chińskich okrętów podwodnych nowej generacji o napędzie jądrowym. W tym przypadku również niezwykle przydatne okazały się zdjęcia satelitarne, które potwierdziły, że okręt zatonął między majem a czerwcem br. Nie jest jednak jasne, co spowodowało zatonięcie.

Reklama

Opisywane informacje to kolejny przykład przydatności informacji pozyskiwanych z orbity, nie tylko w trakcie konfliktu. Zdjęcia satelitarne to w dzisiejszych czasach nieodłączny element operacji wojskowych i prowadzenia działań wywiadowczych, co najlepiej widzimy na przykładzie wojny na Ukrainie oraz Bliskim Wschodzie. Zachęcamy zatem do śledzenia naszej serii „Widziane z orbity”.

Źródło: CNN World, Defence24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama