Widziane z orbity: nowa baza lotnicza i rosyjskie Su-35 w Algierii

Autor. United Aircraft Corporation
Z najnowszych zdjęć satelitarnych wynika, że Rosja dostarczyła do Algierii pierwsze myśliwce Su-35, a także pomogła wybudować bazę lotniczą przy granicy z Marokiem. Nowy obiekt może doprowadzić do poważnego konfliktu regionalnego.
Na początku kwietnia br. pojawiły się informacje o tym, że Algieria otrzymała od Rosji pierwsze samoloty typu Su-35. Wciąż jednak nie jest pewne, czy samoloty te zostały sprzedane czy wypożyczone do czasu pojawienia się Su-57. Co więcej, Algieria ukończyła budowę nowej wojskowej bazy lotniczej zaledwie 72 kilometry od granicy z Marokiem. Stacjonują w niej rosyjskie myśliwce MiG-29.
Rosyjskie myśliwce
Obecność jednego z rosyjskich myśliwców w Algierii udało się potwierdzić za pomocą zdjęć satelitarnych 10 kwietnia br. Widać go w pobliżu algierskiej bazy Umm al-Bawaki. Miesiąc wcześniej media opisywały, że satelity firmy Maxar Technologies zarejestrowały Su-35 w egipskim kamuflażu, który jest ładowany na pokład samolotu transportowego An-124. Teraz na jego lewym skrzydle widnieje emblemat algierskich sił powietrznych.
The old Egyptian Su-35S fighter jet was captured on satellite imagery at the Oum El Bouaghi air base in Algeria.
— Uncensored News (@uncensorednews9) April 11, 2025
The transport of the fighter jet by An-124 Ruslan transport aircraft from Komsomolsk-on-Amur was also carefully photographed by Western reconnaissance satellites,… pic.twitter.com/kmJadjh7Ij
Źródła opisały, że może samolot mógł należeć do partii maszyn wyprodukowanych swego czasu dla Egiptu. Łącznie zamówiono wtedy 24 sztuki za 2 mld USD, lecz Egipt finalnie zrezygnował z ich pozyskania ze względu na naciski USA. Dane satelitarne z początku kwietnia br. potwierdziły, że co najmniej cztery kolejne samoloty Su-35, które pierwotnie zostały zbudowane dla Egiptu, niedługo trafią do Algierii.
Dotychczas oficjalne kanały informacyjne w Algierii nie potwierdziły zakupu Su-35. Jednak według raportów z 13 i 14 marca 2025 r. algierskie siły powietrzne rozpoczęły operacje lotnicze z użyciem samolotu. Niektóre źródła szacują, że Algieria mogła otrzymać nawet 14 z 28 Su-35 pierwotnie wyprodukowanych dla Egiptu.
Pomoc przy budowie bazy
Atlantyckie Obserwatorium Obrony i Uzbrojenia (AODA) potwierdziło, że Algieria zakończyła budowę nowej wojskowej bazy lotniczej. Warto zauważyć, że obiekt jest tylko jednym elementem sieci 25 algierskich instalacji wojskowych rozmieszczonych wzdłuż granicy z Marokiem. Baza znajduje się w Umm al-Assal w pobliżu regionu Tinduf tuż przy spornej Saharze Zachodniej. Dwa stacjonujące w niej myśliwce MiG-29M2 uzbrojone są w pociski powietrze-powietrze.
Algeria has completed a new military air base in Oum El Assel, just 72 km from Morocco’s border near Mhamid El Ghizlane.
— Barlaman Today (@BarlamanToday) April 8, 2025
Satellite images show Russian MIG-29M2 fighter jets armed with missiles, as well as ammunition depots and radar systems.#Morocco #Algeria #MhamidElGhizlane pic.twitter.com/xgv95xMZsT
Zdjęcia satelitarne opublikowane przez AODA pokazują szerokie pasy startowe, schrony dla samolotów, składy amunicji i stacje radarowe skierowane w stronę terytorium Maroka. Eksperci zwracają uwagę na to, że nowa baza, zwłaszcza jej rozmieszczenie, może łatwo doprowadzić do poważnego konfliktu regionalnego, który mógłby rozprzestrzenić się również na cały region Sahelu.
„To agresywne okrążenie wojskowe obejmuje baterie przeciwlotnicze, twierdze artyleryjskie, dywizje pancerne i wiele gotowych do walki obiektów, wszystkie strategicznie rozmieszczone w zasięgu uderzenia terytorium Maroka, niektóre prowokacyjnie rozlokowane zaledwie kilka kilometrów od granicy” – napisał marokański portal Moroccoworldnews.
Napięcia między Marokiem a Algierią nie słabną, chociaż obie strony starają się uniknąć wojny. Kością niezgody jest Sahara Zachodnia, którą Maroko wspierane przez Zachód uważa za swój autonomiczny region, Algieria natomiast wspomaga saharyjskich separatystów. Dodatkowo Maroko jest nieufne wobec potencjału militarnego Algierii, utrzymującej bliskie relacje z Rosją.
Widok z orbity
Opisywane informacje to kolejny przykład przydatności informacji pozyskiwanych z orbity, nie tylko w trakcie konfliktu. Zdjęcia satelitarne to w dzisiejszych czasach nieodłączny element operacji wojskowych i prowadzenia działań wywiadowczych. Najlepiej widzimy to na przykładzie wojny na Ukrainie, a także poprzez wydarzenia na Bliskim Wschodzie.
Źródło: PAP/Space24.pl