Obserwacja Ziemi
Widziane z orbity: Rosja wyciąga Piony z magazynu
Rosyjskie składy wojskowe w trakcie wojny z Ukrainą stale opróżniają się. W jednym z nich na przestrzeni kilku miesięcy zauważono zmniejszający się ilostan armat samobieżnych 2S7 Pion (Piwonia). Omski skład od kwietnia do połowy lipca zubożał o 60 dział.
Jeden z użytkowników Twittera, Benjamin Pittet, zauważył na podstawie zdjęć satelitarnych, że ze 94. składu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej położonego w Omsku w przeciągu minionych kilku miesięcy ubyło kilkadziesiąt armat samobieżnych 2S7 Pion. Jak wynika z Map Google w kwietniu 2022 roku, czyli z najnowszego ogólnodostępnego dla tego regionu zobrazowania wykonanego przy użyciu satelitów Airbus i Maxar, w składzie znajdowało się 170 Piwonii. Każdy z użytkowników może "zajrzeć" do bazy używając następujących współrzędnych: 55°00'55.0"N, 73°23'37.0"E.
Czytaj też
Następnie użytkownik Twittera posłużył się danymi pozyskanymi przez firmę Planet dnia 2 czerwca. Wówczas w Omsku doliczono się 135 Pionów, zaś po upływie półtora miesiąca 18 lipca - 110 2S7. Oznacza to, że od kwietnia do lipca z wojskowej składnicy wyjechało 60 dział samobieżnych, które najpewniej skierowano do Ukrainy lub zostanie w najbliższym czasie przerzucona z rezerwy materiałowej do wykorzystania bojowego. Mogą one zastąpić zniszczone przez Siły Zbrojne Ukrainy Piwonie lub zwiększyć siłę rażenia rosyjskiej artylerii.
Russia is withdrawing 2S7 howitzers from storage at the 94th arsenal located in the city of Omsk. In early April, 170 2S7s were visible in GE imagery. In Planet imagery of June 2, 135 were visible. In the last available images, dated July 18, 110 howitzers were still stored.
— Benjamin Pittet (@COUPSURE) July 25, 2022
1/2 pic.twitter.com/88gKFgFXcm
94.Skład Wojsk Rakietowo-Artyleryjskich jest jednostką podległą Głównej Dyrekcji Wojsk Rakietowych i Artylerii Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Zajmuje powierzchnię 1,9 km2 i jest niczym innym jak znacznie rozbudowaną składnicą sprzętu gotowego do wykorzystania przez rosyjską armię na wypadek wojny. Wojskowa składnica pomimo otoczenia przez rozrastające się miasto w postaci ponadmilionowego Omska jest dobrze połączona z siecią kolejową RŻD (kolei rosyjskich). Ponadto warto wspomnieć w Omsku funkcjonuje jednostka wojskowa nr 63779, która zajmuje się naprawą sprzętu i uzbrojenia.
2S7 howitzers somewhere in Russia https://t.co/envUbcjFwZ
— Benjamin Pittet (@COUPSURE) July 25, 2022
Dalekosiężna armata samobieżna 2S7 Pion kal. 203 mm znajdowała się w nielicznych siłach zbrojnych państw-członków Układu Warszawskiego od drugiej połowy lat siedemdziesiątych XX wieku, najpierw debiutując w Siłach Zbrojnych ZSRR w 1976 roku, a później w Czechosłowacji oraz w Polsce. Bojowo zadebiutował w wojnie radziecko-afgańskiej, zaś następnie był używany przez SZ FR we wszystkich wojnach z jej udziałem, w tym w Czeczenii oraz już w Donbasie w 2014 roku.
Czytaj też
Armatohaubicę samobieżną modernizowano w trakcie służby w Armii Radzieckiej/Rosyjskiej - w 1983 roku tworząc system 2S7M (Małka) zwiększono szybkostrzelność do 2,5 strz./min. dodano nowy mocniejszy silnik i zwiększono podstawową jednostkę ogniową z 4 do 8 pocisków. Jak podaje portal Defence24 na przełomie roku 2021 i 2022 największymi użytkownikami tego systemu była Ukraina, mając do dyspozycji 90 maszyn oraz Rosja z około 60 armatami w służbie czynnej. Niemniej znaczna ilość dalekosiężnych radzieckich ahs - w liczbie 260 sztuk - była rozlokowana w wielu składnicach, takich jak ta w Omsku. W wypadku rosyjskich Piwonii oraz Małek dodajmy też, że w grudniu 2021 roku zakończono modernizację polegającą na ulepszeniu m.in. układu jezdnego.