Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: ukraiński dron poraził rosyjski zakład zbrojeniowy

wojsko ukraina wojna rosja dron
Ukraińscy żołnierze z dronem.
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/X

9 kwietnia br. Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły atak na rosyjską fabrykę w obwodzie woroneskim. Na jej terenie Rosjanie mają produkować rakiety wykorzystywane w wojnie na Ukrainie. Skutki uderzenia zostały ukazane na zobrazowaniach satelitarnych, dostarczonych przez firmę Planet Labs.

W ostatnich dniach w sieci pojawiły się nowe zdjęcia satelitarne jednej z fabryk w rosyjskim mieście Borisoglebsk. Obiekt ten był celem jednego z ataków ukraińskiego wojska. Uderzenie zostało wykonane za pomocą drona i jak widzimy na zobrazowaniach, trafił on w cel. Z dostępnych informacji wynika, że na terenie tego zakładu lotniczego produkowane i naprawiane są rakiety różnego typu, wykorzystywane do ataków na terytoria Ukrainy (np. Ch-55) oraz do walki z ukraińskim lotnictwem (np. P-73).

Powyższe obrazy, dostarczone przez firmę Planet Labs, pokazują, że obiekt nie został całkowicie zniszczony, natomiast wyraźnemu uszkodzeniu uległ jeden z budynków zakładu, znajdującego się ok. 300 km od granicy z Ukrainą. W wyniku opisywanego ataku miał zawalić się dach trafionego budynku, co również potwierdzają zdjęcia. To kolejny przykład, że Ukraina ostatnimi czasy zintensyfikowała ataki na cele wojskowe i przemysłowe w Rosji.

Reklama

Co ciekawe, 9 kwietnia Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o „odparciu ataku dronów” w mieście Borysoglebsk. Tego samego dnia przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Andrii Jusow oznajmił, że na razie nie może ujawniać szczegółów, natomiast według wstępnych informacji dotknięte zostały główne zakłady produkcyjne fabryki.

Zdjęcia satelitarne dostarczają cennych informacji m.in. z zakresu ruchów wojsk przeciwnika, czy też skali zniszczeń w danym miejscu. Wykorzystanie satelitów jest widoczne m.in. w trwającej wojnie na Ukrainie. Jeszcze przed rozpoczęciem konfliktu, dzięki zdjęciom wykonanym m.in. przez Maxar Technologies, za naszą wschodnią granicą można było zaobserwowaćkoncentracje rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą, co także pozwoliło na lepsze przygotowanie się do zaistniałej sytuacji.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i  zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze (1)

  1. Tani2

    Eeeee co znowu to chyba szkoła pilotòw z tradycjami. Trafili w kancelarię i muzeum szkolne uszkodzenia są powierzchowne. Fotki z tego udaru opublikował fighterbomber telegram

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!