Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: zniszczona tama w Nowej Kachowce

Autor. vanek_nikolaev/Defense of Ukraine via Twitter

Brutalna agresja Rosji na Ukrainę wciąż trwa i pozostawia za sobą kolejne zniszczenia dużej części infrastruktury, co z kolei skutkuje tragedią dla miejscowej ludności. Przykładem są ostatnie informacje strony ukraińskiej o zniszczeniu przez Rosjan tamy elektrowni wodnej w Nowej Kachowce. Stan zabudowy został przedstawiony m.in. na zdjęciach satelitarnych wykonanych przez satelity obrazujące firmy Maxar Technologies.

Reklama

Wczoraj świat obiegła informacją o kolejnym ataku Rosjan na ukraińską infrastrukturę, który skutkował potężnymi stratami dla miejscowej ludności cywilnej. O zniszczeniu tamy elektrowni wodnej w Nowej Kachowce poinformowały wojska ukraińskie, natomiast Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski podjął decyzję o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z wysadzeniem obiektu. Zniszczenia zostały ukazane przez satelity obrazujące od firmy Maxar Technologies.

Reklama
Reklama

Jak informuje portal Defence24.pl, Kancelaria Prezydenta Ukrainy ogłosiła, że szereg miejscowości w obwodzie chersońskim jest całkowicie lub częściowo zalanych. Rozpoczęła się ewakuacja ludności cywilnej z obszaru dotkniętego powodziami lub narażonych na ich wystąpienie.

Czytaj też

Tama w Nowej Kachowce posiada wysokość 30 m oraz szerokość 3,2 km, a woda w zbiorniku była wykorzystywana przez Rosjan do różnych celów, do dostarczaniu wody pitnej do okupowanego Krymu oraz do zajętej przez agresora Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

Jak komentuje Jakub Wiech, redaktor naczelny serwisu Energetyka24.com, Rosjanie wysadzili jednostkę w Nowej Kachowce, żeby ograniczyć możliwości manewrowania sił ukraińskich w strefie zalewowej. Być może ma to związek z planowaną przez Ukraińców kontrofensywą. Co ważne, to nie pierwszy raz, kiedy wojska rosyjskie przeprowadziły atak na taką infrastrukturę na Dnieprze w nadziei na spowolnienie ruchów przeciwnika. W sierpniu 1941 roku wojska sowieckie wysadziły zaporę elektrowni Dnieprostroj. W założeniu, zniszczenie tego obiektu miało wyrządzić duże straty siłom hitlerowskich Niemiec, które od czerwca prowadziły ofensywę przeciwko ZSRS.

Czytaj też

Przypomnijmy, że firma Maxar Technologies to jeden z największych operatorów sieci satelitów obserwacyjnych i dostawców zobrazowań satelitarnych na świecie. Informacje tego typu stanowią niezwykle ważny instrument dla użytkowników cywilnych i rządowych. Dane obrazowe wysokiej rozdzielczości od różnych firm są integralną częścią mapowania, planowania i wsparcia operacyjnego, pomagając dzięki temu użytkownikom końcowym podejmować szybsze i lepsze decyzje oraz oszczędzać życie ludzkie, zasoby oraz czas.

Źródło: Defence24.pl / Energetyka24.com / Space24.pl

Reklama

Komentarze (1)

  1. Tren

    Zapora, nie tama. A już "tama elektrowni wodnej" to jakieś kuriozum.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!